Beyin gelişimine iyi gelen yiyecekler neler B ve E vitaminlerinden yardım alın!

İlerleyen dönemlerde hafıza kaybı sorunlarına karşı olarak beyin gelişimine iyi gelen besinleri bir araya getirdik! Bu besinler mucize yaratıyor!

Günümüzde insan sağlığını tehdit eden en büyük sorunlardan biri de unutkanlıktır. Özellikle düzensiz beslenmenin arttığı şu dönemlerde yeterli beslenmeme hafıza kabında büyük bir payı bulunuyor. Genellikle ilerleyen yaşlarda görülme riski olan hafıza kaybı artık günümüzde gençleri de hedef almış durumda! Peki beyin gelişimine iyi gelen hafızayı güçlendiren besinler nelerdir? Hangi besinler hafıza kaybına iyi geliyor? İşte tüm sorularınızın yanıtını Diyetisyen Neslihan Aktepe sıraladı...

BEYNİ YORAN VE İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR?

İnsanların en büyük sorunlarından biri unutkanlıktır. 50 yaşını geçen insanlarda bu sorun çok görülmektedir. Unutkanlık yavaş yavaş meydana gelir ve bir anda büyük bir sorun haline gelir. Bu yüzden hafızayı ve zekâyı güçlendirmek için özellikle B, E ve C vitaminlerinden faydalanmak gerekiyor. B vitaminin eksikli hafıza performansının eksikliğine sebep olmaktadır. 

Vitaminlerden faydalanarak beynimizin daha çok çalışması ve ileride sorunlar yaşamamak için tüketeceğimiz gıdalara dikkat etmemiz gerekiyor. B,E ve C vitaminleri beynin etkin olarak çalışmasına katkı sağlar. 

Beyni yoran yiyecekler: Doymuş yağlar, trans yağlar, katkı maddeleri ve alüminyum... Beyni koruyan yiyecekler ise Kuru yemiş ve tohumlar, kuru baklagiller, tam tahıllar, yağlı balıklar, avokado, yaban mersini, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli olarak sayılabilir. Ayrıca stresimizi azaltmak, kaliteli uyku ve egzersiz de beynin güçlenmesi için pozitif etki yaratmaktadır.

Yorumlar