Potasyumun faydaları nelerdir hangi gıdalarda bulunur?

Potasyum, vücut için en gerekli üçüncü mineral arasında gösteriliyor. Peki potasyumun faydaları neler ve potasyum zengini gıdalar nelerdir? İşte tüm detaylar

Potasyumun faydaları nelerdir hangi gıdalarda bulunur?

Potasyum, vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesini korumak için kullanılan temel besindir ve aynı zamanda kalp, böbrek, beyin ve kas dokuları dahil biçok organın işlevi için vücuttaki üçüncü en gerekli mineraldir. Vücudun sodyum-potasyum dengesiyle hücresel işlevi desteklemek için önemli bir rol oynar.

POTASYUM EKSİKLİĞİ NELER YAPAR?

Düşük potasyum şiddetli baş ağrıları, dehidratasyon, kalp çarpıntısı, bezler ve dokuların şişmesi gibi  pek çok olumsuzluğa sebep olur.

NE KADAR POTASYUM ALINMALI?

Potasyum doğal besin kaynaklarından vücuda temin edilebilir. Erkek ve kadın yetişkinler için önerilen günlük potasyum alım miktarı 4.700 miligramdır.

POTASYUM ZENGİNİ BESİNLER

1- Avakado 

Avakado, potasyum açısından zengin besinlerin başında gelir. Yapılan araştırmalara göre diyetinde avakadoya yer veren insanların daha sağlıklı olduğu görülmüştür.

2- Ispanak 

Ispanak da potasyum açısından zengin bir besin ama aynı zamanda yapılan araştırmalara göre kanserle mücadele eden kloroplast glikoliglisipolipidleri içerdiğini göstermiştir.

3- Tatlı patates

Tatlı patates, beyaz patatesten daha yüksek bir besin yoğunluğu içeren ve potasyum açısından zengin bir besindir. Tatlı patates ayrıca beta-karoten, C vitamini ve B6 vitamini içerir.

4- Somon

Potasyumun yanı sıra diğer vitaminler, minareller ve proteinlere ek olarak somon, sağlığı geliştiren omega-3 yağ asitleri açısından da zengin bir gıdadır. Kalp hastalığı ve felç riskini azaltmanın yanı sıra depresyon, yüksek tansiyon, dikkat eksikliği , eklem ağrısı ve egzama gibi hastalıkların azalmasını da sağlamaya yardımcıdır.

5- Kuru kayısı 

Beslenme programınıza potasyumu eklemek istiyorsanız hem de kilo almadan bu mümkün. Çünkü yapılan araştırmalara göre kuru meyve tüketenlerin daha fazla besin maddesi alıp daha düşük vücut ağırlığı ile daha sağlıklı diyet yapmalarını sağladığı gözlemlenmiş.

6- Nar

Lif, C vitamini ve K vitamini ile yüklü Nar ayrıca potasyum içeriği ile kadınların vazgeçilmez bakım maddesidir. Cilt açısından mükemmel sonuç arıyorsanız Nar sizin için önerilerimiz arasında.

7- Hindistan cevizi suyu

Potasyum açısından zengin bu besini diyetinizde içecek olarak mutlaka eklemelisiniz. Şeker ve kalori yüksek olmayan bu içecek vazgeçilmez bir besin kaynağı.

8- Muz  

Muz potasyum açıcından en zengin gıdalardan ama aynı zamanda şeker ve karbonhidrat açısından da oldukça zengin. Evet tok tutar ama diyetteyseniz kontrollü tüketmekte fayda var. Yoğun egzersiz yapıyorsanız potasyum seviyenizde düşüş olur ama muz ile bunu ortadan kaldırabilirsiniz. 

POTASYUMUN FAYDALARI

Kalp sağlığını düzene sokar

Krampı azaltır

İnme riskini ortadan kaldırır

Yüksek kan basıncını hafifletir ( Hipertansiyon )

Selülit görünümünü azaltır 

Osteoporoz koruması

Kabızlık sorununu azlatır

Enerjik olmanıza yardımcı olur

Sakin olmanıza yardımcıdır

Kiloyu dengelemede yardımcıdır

Depresyonu azaltır ve dengeli bir ruh hali sağlar

 

 

 

 

 

 

Yorumlar