Vegan beslenme sağlıklı mı sadece bitki yemenin dışında bir yaşam biçimi!

Vegan beslenme sağlıklı mıdır? Sadece bitki yiyerek beslenme biçimi olarak bilinen vegan beslenme hakkında merak ettiklerinizi soruduk!

Genellikle vejeteryan beslenmeyle sıklıkla karıştırılan Vegan beslenme sadece beslenme tarzı olarak değil bir yaşam tarzı olarak da benimsenmektedir. Peki sadece bitkilerle beslenmek ne kadar sağlıklı işte merak edilen sorunun cevabını Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Emre Uzun, vegan beslenme ile ilgili merak edilenleri şu şekilde açıkladı...

VEGAN BESLENME SAĞLIKLI MIDIR?

Veganlık sadece bitkisel besinleri tüketen kişiler için yapılan bir tanımlamadır. İşte vegan beslenme ile ilgili bilmeniz gereken her şey...

Vegan beslenme  kan şekerinin  kontrol altında tutulmasına  veya tip 2 diyabetin risklerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Daha düşük bir vücut kitle indeksine (BMI) sahip olunabilir. Araştırmalar çeşitli vegan diyetlerinin kan şekeri, LDL ve total kolesterolü düşürmede diğer diyetlere kıyasla çok daha etkili olduğunu göstermektedir. Ağrı ve eklem şişmesi gibi artrit semptomlarını azaltmada özellikle etkisi görülmektedir. 

Gözlemsel çalışmalar, vegan diyetinin yönlerinin Alzheimer hastalığı gelişme riskini azaltmaya da  yardımcı olabileceğini göstermektedir. Vegan beslenme özellikle protein ve B12 eksikliği konusunda dikkat çekmektedir. Planlı ve düzgün bir beslenme programı yapılırsa veganlar protein ihtiyaçlarını kuru baklagillerden veya yüksek proteinli yiyeceklerden karşılayabilirler.  B12 vitamini ise bitkisel ürünlerde az bulunmaktadır. Özellikle zeka ,hafıza ve gün içerisinde odaklanmayı taşıyan vitamindir. Bu yüzden B12 desteği alınabilir.

Yorumlar