Yemeklere hayır demenin yolu bulundu

Aşırı yemek yemeye ve sağlıksız tercih yapmaya neden olan beyin nöronları bulundu. İşte bilimadamlarının yemek yemeye 'hayır' dedirtecek o keşfi.

Yemeklere hayır demenin yolu bulundu

Müjde! Aşırı yemeğe 'hayır' demek için beyninizi eğitebilirsiniz. 

Bilim adamları aşırı yemekten kaçınmak için eğitmemiz gereken beyin devresini buldular. 

Obeziteyle mücadele için yürütülen bir araştırmada insanların yeme miktarlarını kontrol etme ve sağlıklı tercihleri yapmalarına yardımcı beyin detayları araştırıldı. Beynimizde aşırı yemeyi kontrol eden mekanizmalar olduğu daha önceden biliniyordu. Ancak kontrol mekanizmalarının nasıl çalıştığı ve ne kadarının işe yaradığı bilinmiyordu. Rockefeller Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yaptıkları son araştırma ile gıda hatıralarımızı kontrol eden nöronlara müdahale etmenin yeme kontrolüne yardımcı olduğunu buldular. 

YEMEK BULUNCA NEDEN YİYORUZ?

Hayvanlarda, bilim adamları iştahın basit bir süreç olduğunu uzun zamandır düşünüyorlardı. Bir hayvan, yiyebileceği ve yemek istediği bir şey görür, koklar ve onu yer. Bu durum evrimsel olarak biz insanlar için de geçerlidir. Yiyecek bulunca yeriz. Ancak insanların hayvanların ötesine geçen bir durumu var. 'Bu yiyecek güvenli mi?' diye sorgulamaktan uzaklaştık. Salata yerine pasta seçmemizin nedeni bu kayıp. 

Araştırmacılar, nasıl yemek yememizi hatırlatmamızı sağlayan sistemi bozmanın kendisinin nasıl yemek yiyeceğimizi hatırlatan sistemin de kendisini olduğunu buldular. Tek yapmamız gereken bozulan ezberi değiştirmek. 

Farelerle yapılan araştırmada, HD2R adı verilen bir grup nöronun farelere ne zaman yemeleri ve neyi yiyip neyi yememelerini söyleyen nöron olduğunu buldular. 

Araştırmanan yazarı Dr. Estafania Azevedo, “Yiyecek ile mekân arasındaki zihinsel bağlantılar hayatta kalmak için önemlidir ve bu bağlantıların gücü bir deneyimin ne kadar ödüllendirici olduğu ile düzenlenir. Yemek yemeyi daha az ödüllendirici bir hale getirdiğinizde hayvanın yiyecekle ilişkisi ayarlanıyor. Bu nedenle, eğitimle insanların yemekle olan ilişkilerini değiştirmeyi öğrenmeleri mümkün olabilir" diyor.

Araştırmacılar halen süren çalışmaların klinik ortamda insanların öğrenilmiş yeme davranışlarını değiştirecek bir tedaviye dönüşebileceğini düşünüyor. 

ZAYIFLAMAK İÇİN MUCİZE YOK

Öte yandan araştırmacılar zayıflamak için mucize bir yöntemin olmadığı konusunda hemfikir. Yapılabilecek en iyi şey şekerin kesilmesi ve karbonhidratların azaltılarak sağlıklı olanların tercih edilmesinden geçiyor. Üstelik kalıcı kilo kaybı için bunu bir kaç aylığına değil, bir yaşam tarzı olarak sürekli yapmak gerekiyor. 

 

 

Yorumlar