Cinsel isteksizliğin sebepleri nelerdir aşırı stres altındaysanız...

Cinsel isteksizliğin sebepleri nelerdir? Kadınlardaki cinsel isteksizliğin erkeklere oranla daha fazla görülmesinin nedenlerini sizler için araştırdık!

Cinsel isteksizliğin sebepleri nelerdir aşırı stres altındaysanız...

Kadın ve erkeklerin psikolojik, biyolojik ve fizyolojik yapıları birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar cinsel hayatı da etkilemektedir. Kadınlardaki cinsel istek duygusu erkeklere oranla daha azdır. Kadınlardaki cinsel isteksizliğin birçok sebebi bulunmaktadır. Peki cinsel isteksizliğin sebepleri nelerdir? Kadınlardaki cinsel isteksizliğin erkeklere oranla daha fazla görülmesinin nedenlerini sizler için araştırdık! İşte kadınlardaki cinsel isteksizliğe dair tüm merak edilenler! 

CİNSEL UYARILMA KADIN VE ERKEKLERDE FARKLIDIR

Toplumda genel kabul gören bazı yanlış cinsel mitler vardır. Örneğin; “cinsel eylemi erkek başlatmalıdır. Cinsel ilişki isteyen ve başlatan kadın ahlaksızdır” şeklindeki doğru bilinen yanlışlar; kadınların cinsel isteksizlik duymasını kolaylaştırmakta veya isteğini ifade edememesine yol açmaktadır.Cinsel uyarılma fizyolojisi kadın ve erkeklerde farklıdır. Erkekler görsel ve işitsel uyaranlardan uyarılırken kadınlar ise düşünsel, sözel ve duygusal uyaranlardan uyarılır. Erkeğin kafasında birçok sorun varken görsel ve dokunsal uyarılar erkekte cinsel uyarıyı tetikler. Ama kadının kafasında sorunlar ve birçok düşünce varsa duygusal ve sözel uyarıcılar yanında dokunsal uyaranlar olsa bile cinsel isteksizlik ve uyarılma bozukluğu olabilir.

KADINLARDAKİ CİNSEL İSTEKSİZLİK SEBEPLERİ!

Toplum baskısı, cinsellik hakkında yanlış inançlar, evde ya da işte sorunlar, eş veya partnerle yaşanan duygusal ya da cinsel ilişkideki problemler, ilişki sırasında canının acıyacağı korkusu, gebe kalma korkusu, aşırı stres, depresyon, anksiyete gibi ruhsal sıkıntılar, geçmişte yaşanan taciz, tecavüz ve cinsel istismarlar, evlilik sorunları (Özellikle eşe karşı gizli öfke, kırgınlık, dargınlıklar, aldatılma),fiziksel hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, doğum sonrası ilk aylar, fiziksel olarak kendini çekici bulmama, bedeninden memnuniyetsizlik

İLK ÇÖZÜM ÖNERİSİ CİNSEL TERAPİ

Cinsel sorunların tedavisinde isteksizliğin nedenine göre cinsel terapiler uygulanır. Cinsel terapi; cinsel işlev bozuklukları konusunda eğitim almış psikiyatrist ve psikologlarca yapılır.Cinsel terapi öncesi hastadan genel bir cinsel öykü, aile öyküsü ve geçmişi ile ilgili detaylı bilgiler alınır. Cinsel sorunu körükleyen bilinçaltında yatan psikodinamikler tespit edilir. Daha sonra hastalara genel psikolojik durumları ile ilgili ve cinsellikle ilgili bilgiler verilir. Yanlış ve eksik bilgiler varsa düzeltilir. Cinsel egzersiz ödevleri verilir. Cinselliğe “yeni bir bakış açısı” kazandırılır. Aile içi problemleri var ise “aile terapisi” verilir.

Yorumlar