Anne sütü nasıl arttırılır şerbetli tatlılardan kaçının!

Anne sütü nasıl arttırılır? Anne sütünü arttıran besinlerin neler olduğu ve emzirme döneminde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için hazırladık!

Anne sütü nasıl arttırılır şerbetli tatlılardan kaçının!

Anne sütü nasıl artıtırılır? Anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu neredeyse tek besindir. Bu nedenle anne sütünün fazla olması hem bebek açısından hem de anne açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Peki anne sütü nasıl artıtırılır? Anne sütü ile ilgili beslenme önerilerini  Uzman Diyetisyen Pakize Gizem Akgül'den öğrendik. İşte anne sütünü arttran besinler ve emzirme döneminde dikkat edilmesi gerekenler! 

ANNE SÜTÜ BEBEK İÇİN İHTİYACI DOLDURULAMAZ BİR BESİNDİR 

Bebeğin en kolay sindirebildiği besin hepinizinde bildiği gibi anne sütüdür.Anne sütü bebeğin sağlıklı olması, besin öğelerinin karşılanması, enfeksiyonlara ve alerjilere karşı korunması açısından büyük öneme sahiptir. Anne sütü yapımı için günlük alınması gereken enerjinin yaklaşık 500 kalorisi ek gıdalar ile sağlanırken geri kalanı annenin hamilelik sürecinde depolanan yağ kitlesinden karşılanıyor. 

HAMİLELİK SONRASI HEMEN KİLO VERMEK İSTEYENLER DİKKAT! 

Hamilelikte kilo alan kadınlar, hemen zayıflamak istiyorlar. Fakat bunun bebek açısından oldukça zararı bulunmaktadır.  Çok düşük kalorili yeterli ve dengeli olarak planlanmayan diyetler süt üretimini azalttığı gibi sütün kalitesini de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle doğum sonrası hemen diyete girmemenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle 2-3 ay zayıflama diyetleri kesinlikle uygulamamalısınız. Uzmanlar, annelerin  kendi ihtiyaçları belirlenerek yeterli ve dengeli şekilde süt yapımını arttıracak besinleri içeren bir beslenme programı uygulaması öneriyor. Özellikle şekerli gıdalardan uzak durmanız gerekiyor.  et, tavuk, balık ve yumurtanın olduğu kaliteli protein kaynaklarına beslenmenizde yer vermelisiniz. 

AŞIRI ŞERBETLİ TATLILARDAN KAÇININ 

Ayrıca; doğum sonrası süt yapımını desteklediği düşünülen aşırı şeker içeren şerbetler ve şerbetli tatlılar tüketmekten kaçınmak gerekiyor. Aşırı şeker ve şekerli gıda tüketimi süt yapımından daha çok annenin gereksiz kilo alımına neden olduğunu belirten uzmanlar,  anne için en iyi tatlı alternatiflerinin sütlü tatlılar, hafif pekmez veya bal ile tatlandırılmış meyve tatlıları, hoşaf ve kompostolar olduğunu söylüyor.

 SÜT YAPIMINI DESTEKLEYEN BESİNLER! 

 Tam tahıllı, zenginleştirilmiş tahıl ürünlerini tercih edin. Tam tahıl ekmekleri, bulgur, buğday, karabuğday, tam tahıllı makarnalara öncelik verin. Yulaf; içerdiği demir minerali, posa, protein sayesinde süt yapımını destekleyen en iyi tahıllardan biri. Buğday ruşeymi, buğdayın E vitamini ve proteinden zengin kısmını oluşturuyor ve anne sütünü arttırmaya destek oluyor.  Koyu yeşil yapraklılar, semizotu, dereotu, nane, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler süt yapımını destekliyor.  Ancak sarımsak; anne sütünde biraz tat değişikliği yaratabiliyor. Buna rağmen süt miktarının artmasını sağlayan sarımsağı annelerin beslenmelerine eklenmesinde yarar var. 

 

Yorumlar