Yüz gençleştirme estetiği kimlere yapılır 10 yaş genç görünüm kazandırıyor!

Jest ve mimiklerin çok fazla kullanılması veya zamanın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan yüz gençleştirme estetiği hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Yüz gençleştirme estetiği kimlere yapılır 10 yaş genç görünüm kazandırıyor!

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak veya yüz mimiklerinin çok fazla kullanılmasıyla yüzün erken kırışmasıyla yaşın daha fazla görünmesi muhtemel. Genetik faktörler veya kaşların düşüklüğü gibi durumlardan şikayetçi olanların genellikle sıklıkla tercih ettiği yüz gençleştirme estetiği hakkında en çok merak edilenler hakkında Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul önemli bilgileri bir araya getirdi! İşte yüz gençleştirme estetiği hakkında en çok merak ettiğiniz konular...

YÜZÜNÜZ VE YAŞINIZ NE KADAR DOĞRU ORANTIDA?

 Zamanın izlerini taşıyan yüzümüz, genetik faktörlerden cilt tipine, beslenme alışkanlıklarından uyku düzenine kadar birçok faktör nedeniyle olduğundan daha yaşlı görünebiliyor.

Alın, şakak, göz çevresi, orta yüz, alt yüz ve boyun bölgesi olarak farklı topografik bölgelerle değerlendirilen yüzümüz, tek tip yaşlanmıyor. Yaşlanma ile meydana gelen değişiklikleri gidermeye yönelik gerçekleştirilen estetik ameliyatlar, genç yaşta kaşların düşüklüğünden şikayetçi olan ve daha canlı, dinamik görünmek isteyen kişilerin de tercihi oluyor.

Yüz denildiğinde oldukça kompleks bir yapıdan bahsediyoruz. Kemik iskeletten tutun da üstündeki kaslar, yumuşak dokular ve deriye kadar birçok katmanda yıllar içerisinde farklı düzeyde değişiklikler oluyor. Elbette genetik, cilt tipi, güneş, sigara, beslenme alışkanlıkları ve uyku düzeni gibi birçok faktör yaşlı yüz patolojisinin hızını etkiliyor. Bu yüzden hem multifaktöriyel özelliklerin etkisi hem de anatomik olarak çok karmaşık bir yapıya sahip olması yüz estetik cerrahisini, diğer estetik ameliyatlardan daha zor kılıyor.

10 YIL ÖNCESİNE GÖTÜRÜYOR!

Yüz germe ameliyatı adından da anlaşılacağı üzere aşağı yönde yer değiştirmiş dokuların eski yerlerine taşındığı yani bir nevi o bölgenin gerildiği ameliyatlardır. Dolayısıyla normal yerinde bulunması gereken dokuların yer değiştirmiş olması gerekiyor. Doku farklılıkları, farklı yaşlarda ve derecelerde sarkmaya, yaşlı görünüme neden oluyor. Bu yüzden yüz germe ameliyatı kişiye özel cerrahi planlamanın en üst seviyede olduğu ve cerrahın tecrübesi ile çok yakın ilişkili ameliyatlardır. Bu ameliyatlar ile kişi en az 10-15 yıl önceki görüntüsüne kavuşabiliyor.

Yorumlar