Adım adım boşanma rehberi

Birçok çift bu günlerde evlenirken, yıllar önce evlenen yüzlerce çift de boşanmaya çalışıyor. Peki boşanırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte adım adım boşanma rehberi...

Adım adım boşanma rehberi

İlk tanışma, ilk bakışma derken, nikah masasında taçlandırılan ilişkiler... Ve mutlu son! Buraya kadar her şey güzel. Peki ya sonrası?

Yaz aylarının en önemli özelliği şüphesiz ki düğün mevsimi olması. Birçok çift bu günlerde yeni bir hayata adım atma arefesindeyken, yıllar önce evlenen yüzlerce çift de boşanmaya çalışıyor. Bu zorlu süreçte çiftler birbirlerini karşılıklı olarak tüketiyor ve boşanma travmatik bir olaya dönüşüyor. Peki biten bir evliliğin ardından kırmadan, dökmeden kaldığın yerden hayata devam etmek varken, olaylar nasıl oluyor da arap saçına dönüyor? Daha dün sevmeye doğamadığınız insanın, ayrılırken canını alev alev yakmak niye? Halbuki boşanmaları da evlilik gibi karşılamak, ayrılırken birbirini yormamak gerekiyor. Bu yüzden uzmanlar, boşanma sürecinin yıkıcı etkilerinden olabildiğince az hasarla kurtulmanız için mutlaka uzman yardımı almanızı öneriyor.

Boşanırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte adım adım boşanma rehberi...

1. Ona ilk aşık olduğunuz anı unutmayın

O’nu ilk gördüğünüzde içiniz kıpır kıpır olmuştu hatırlıyor musunuz? Ya ilk buluşmanız?ilk öpücük? İlk sevgililer gününüz? Sabaha kadar yaşadığınız romantik sevişmeler? Şunu kabul edin ki karşılıklı olarak bir zamanlar çok mutluydunuz. Ancak işler değişti. Bir taraf hayata ayak uydururken, diğer taraf direndi ve yolun sonuna geldiniz. Geçmişte yaşanan güzel anları düşünün ve anılarınız öylece kalsın. Duygular tek tarflı olarak bittiyse, kendinizde suç aramaya gerek yok. Kimseye kendinizi zorla sevdiremezsiniz. Bu durumu ne kadar erken kabullenirseniz, sizin için o kadar faydalı.

2. Tatsız anıları unutun

Taraflardan her ikisi de boşanmaya karar verdiyse, ilişki zaten bitmiş demektir. Ancak ilişki tek taraflı bitirilmişse, sıkıntılı ve problemli bir boşanma süreci sizi bekliyor demektir. Eğer  terk edilen kişi sizseniz, yaşadığınızı acıları unutmaya çalışın ve kendinizi toparlayın. Ağlayıp, sızlamanızın size hiçbir faydası olmayacaktır. Aksine sağlığınız bozulabilir. O yüzden yaşanmış kötü anıları, rencide edici kavgaları unutun ve kendi geleceğiniz hakkında plan yapmaya başlayın. Unutmayın, geçmişe bakarak yaşamaya devam ederseniz, geleceğe yol alamazsınız.

3. İşin içinden çıkamıyorsanız destek alın

Aynı hayatı paylaştığınız eşinizle ayrı düştünüz ve yolun sonuna geldiniz. Bütün hayatınızı yeniden kurmak zorundasınız. Bir taraftan kendi kendinizi motive etmeli, diğer taraftan yeni hayatınız için mantıklı planlar yapmalısınız. Her iki taraf için de aslında içinde çıkılması güç bir dönem. Zaten çiftlerin çoğu bu durumu ya kabullenemiyor ya da uzun bir süre işin içinden çıkamıyor. Yeniden hayata tutunabilmeniz için gerekirse profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Belki de tek ihtiyacınız, durumunuzu sağlıklı değerlendirecek ve sizi doğru yönlendirecek birisidir...

4. Çocuklarınızı kullanmayın

İlişkilerde sorun varsa bu durum tek tarafın suçu değildir. Hatayı eşinizde aramaktansa,
önce kendinizin nerede hata yaptığını düşünün. Hiç kimse tek başına hatalı değildir, unutmayın. Mutlu bir evlilik hayatınız varken, nasıl oldu da boşanma aşamasına geldiniz? Bir sorun kendinize. Başkalarını suçlamak kolay yoldur. Bunu çocuklarınız için yapın. Son dönemeçte de olsa eşinizle birbirinizi anlamaya çalışın. Çiftlerin boşanırken yaptığı en büyük hata, çocuklarını kullarak karşı tarafa duygu sömürüsü yapmaktır. Çocuklarınızın eşya olmadığını unutmayın. Eşinizden intikam almak için çocuğunuzu kullanmayın. Bu durum sizin kadar çocuğunuz için de zor bir dönem.

5. Maddi konuları mahkemeye bırakın

Boşanma, sonsuza kadar ayrılık anlamına gelmiyor. Çocuğunuz varsa elbette görüşmek zorundasınız. Durumu dramatikleştirmeyin. Her ayrılık vakti geldiğinde gitmesini bilmek de bir erdemdir. Bu duygusal süreçte maddiyatı en sona bırakın. Maddiyatçı ve çıkarcı olmaya hiç gerek yok. Zaten boşanma sırasında mahkeme hak ettiğinizin size verilmesine aracılık edecektir. Bu süreçte sakin olun ve eşinizin elinde ne var, ne yoksa almaya çalışmayın.

6. Hayata yeniden başlayın

Her boşanma zordur ve kolay boşanma diye bir şey yoktur. Kavgalar, iğnelemeler, suçlamalar... O kadar yıprandınız ki bütün yaşananlardan yeni bir ilişkiye tahammül edecek haliniz kalmadı. Boşanmak, hayatın sonu değil. Kendinizi toparladıktan sonra yeni bir ilişkiye başlayabilirsiniz. Nitekim boşandıktan hemen sonra teselliyi yeni bir ilişkide aramanız sizin çin çok da iyi olmayacaktır. Böyle zamanlarda yağmurdan kaçarken, doluya tutulma ihtimali çok yüksektir. Siz hazır olduğunuzda, yeniden bir ilişkiye başlamak çok daha sağlıklı olacaktır.  
Yorumlar