Buti Yoga nedir nasıl yapılır?

Buti Yoga nedir, nasıl yapılır? Dans ve yogayı birleştiren buti yoga akımı ister evde ister salonlarda eğlenerek form tutmayı sevenler için şahane bir seçenek.

Buti Yoga nedir nasıl yapılır?

Sıkıcı ve zorlayıcı, sürekli tekrara düşen egzersizler size göre değilse Buti Yoga akımını mutlaka öğrenin deriz. Zira Buti Yoga ile hem form tutuyorsunuz hem de kendinizi müziğin akışına bırakıp dans ediyorsunuz. Üstelik küçümsenmeyecek kadar güçlü bir kardiyo egzersizi de yapmış oluyorsunuz. Henüz yeni bir akım olan Buti Yoga yakında tüm dünyayı kasıp kavuracak bizden söylemesi. 

BUTİ YOGA NEDİR?

Buti yoga, kardiyo yoğun, temel yoga hareketleriyle beraber müzik ve dansın kullanıldığı bir kombinasyondur. Ünlü antrenör Bizzie Gold tarafından oluşturulan Buti Yaga, kalori yakıcı, vücut şekillendirici ve dinamik yoga pratiği sunmak için tasarlandı. İlk bakışta karışık ve yoğun gibi görünen program bir kaç video ve egzersizden sonra kolay ve eğlenceli bir hale geliyor. 

“Buti” kelimesi, “saklanmış veya gizli tutulan bir şeyin tedavisi” için kullanılan bir Marathi Hindistan terimidir. Egzersizinize aşık olmanıza, duygusal ve fiziksel engelleri aşmanıza ve bedeninizi dönüştürmenize yardımcı olur.

BUTİ YOGA'NIN FAYDALARI

Tıpkı düzenli yoga derslerimizde olduğu gibi, başlarda yeterince esnek olmamanız yada yoga deneyiminizin olmaması çok önemli değil. Kısa bir sürede hızla form tutacağınız ve esneyebileceğiniz bir egzersiz türü. 

Buti'de yapacağınız büyük hareketler, tüm karın kas gruplarını aktive etmek için tasarlandı. Çoğu egzersiz kasların sadece yüzeylerini çalıştırırken, buti yogada kasların derinlikleri de çalışır. Bu da yağsız güçlü kaslar demektir. 

BUTİ YOGA'NIN DUYGUSAL FAYDALARI

Buti Yoga'da diğer yoga türleri gibi hareketlerle çakraları açmayı hedefler. Çakraların açılması bedenimizdeki engelleri ortadan kaldırır. Buti yoga, kalça ve pelvik spiral kullanarak dans ritüelleri olan Kızılderili ve Afrikalı kabileler gibi birçok kültürün öncülüğünü takip ediyor. Yani Buti'de, hem fiziksel hem de duygusal faydalar arayan, niyetiyle terleyeceksiniz.

BUTİ YOGA İÇİN NASIL GİYİNMEK GEREKİR?

Yoga kıyafetleri yeterli. Bir tayt bir tişört belki de. Önemli olan rahat hissetmeniz. Çok fazla ısınmaya gerek yok. İşlemden önce, sırasında ve sonrasında mutlaka su için. Vücuduna mola ihtiyacı olduğunda dinleyin ve ara verin. Yoga'da dinlenmek her zaman mümkün. 

BUTİ YOGA'YI NEREDE YAPABİLİRİM?

Türkiye'de henüz yeni olan Buti Yoga için bu dersleri veren salonlar yada özel hocalar bulabilirsiniz. Ancak internet buti yoga videolarıyla dolu. Evde de pekala yapabilirsiniz. 

Yorumlar