Bit nasıl temizlenir baş bölgesindeki fazla yağlardan besleniyor!

Genellikle çocuklarda görülen bit son zamanlarda bu oran yetişkinlerde de görülmeye başlanmıştır. Peki bit (pedikulozis) saçtan nasıl temizlenir? İşte cevabı!

Bit nasıl temizlenir baş bölgesindeki fazla yağlardan besleniyor!

Okulda çocuklardan birbirlerine bulaştırsada son zamanlarda uzun saçlı yetişkin bireylerde de görülmektedir. Her ne kadar basit bir olaymış gibi görünse de temizlenmesi ve bu süreç oldukça zor geçmektedir. Saçlarda görülen bit ve sirkelerden kurtulmak için özel tarif hazırladık! ''Benim başıma asla gelmez'' demeyin hiç beklenmedik bir anda başınıza gelebilecek bu durumdan kurtulmak için bu tarifi elinizin altında tutabilirsiniz.

BİT NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Saçta oluşan bit, diğer adıyla pedikulozis; genellikle 6 ayaklı olan, dişi ve erkek cinsleri bulunan, kan emerek yaşamını sürdüren bir parazittir. Bu parazitler sadece saçta değil, kaşlarda kasıklarda veya belirli bölgelerde görülebilir. Açık havada 2-3 gün yaşayabilen bitler, uzun süreli hayatta kalabilmek için saç diplerinde görülme ihtimali çok yüksektir. belirli aralıklarla baş derisine kafalarını sokup kan emerler. Bulundukları yerlerde yumurtlama da yapan bu parazitlerin yavrularına sirke adı verilir. Kahverengi olan bu parazitler, kısa süre içinde 100 kata kadar sayılarını çoğaltabilirler. Bitlerin çoğalma oranları, bulundukları ortama göre değişiklik gösterir. 

Genellikle havanlarda görüldüğü sanılan bitler, birçok yerde rastlanabilecek parazitlerdir. Saç derisinin parçalanması ve kuruması ile oluşan kepekler, baş bölgesindeki fazla yağlar ile beslenir ve çok küçük canlı şekli oluştururlar. Sirke bulunduğu ortam uygun ise kozasından çıkar ve bite dönüşür. Bu bitin saç derisinde üremesi sonucu tüm saç bitlerle kaplanabilir. Bitleri yok etmek çok da zor değildir, doğal yöntemler ve bazı kimyasal ilaçlar ile bitlerden kurtulmak kolay bir hale gelmiştir. Bitleri kolayca yok etmek ve üremesini durdurmak ibu yöntemlere göz atabilirsiniz.

VAZALİN YÖNTEMİ

Malzemeler; Vazelin, ince dişli bit tarağı, şampuan yeterli olacaktır.

Yapılış aşaması; Vazelin bitleri yok edebileceğiniz en etkili maddelerden biridir. Bol miktarda vazelini alıp saç diplerinize sürün. 1 saat bekletin ve bit tarağı ile tarayın. Sonrasında saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulayın. Bu işlemi bitene kadar uygulayabilirsiniz.

Yorumlar