Spor yapmak istiyorum ama üşeniyorum diyenlere 10 motivasyon kaynağı öneri

Spor yapmak istiyorum ama üşeniyorum diyenlerden misiniz? Sizin için egzersiz motivasyonunuzu yükseltecek 10 öneriyi derledik. Haydi düşünmeyin, ertelemeyin!

Spor yapmak istiyorum ama üşeniyorum diyenlere 10 motivasyon kaynağı öneri

Yarın yaparım... Bugün değil pazartesi başlarım... Sözkonusu egzersiz ise bu cümlelerin ne anlama geldiğini hepiniz biliyoruz. Egzersiz motivasyonunu yüksek tutmak herkesin başarabildiği bir şey değil. Ancak bunun yolu yok da değil. Sizin için egzersize sürekli devam etmenize yardımcı olacak, egzersiz rutininizi ertelemenizi engelleyecek bir kaç kolaylaştırı yol bulduk. 

İşte egzersiz motivasyonunuzu arttıracak 10 yol...

1. HEDEFLERİNİZİ AZALTIN

Özellikle egzersiz yapmaya yeni başladıysanız, şu an için spor hedefiniz sizin için çok büyük olabilir.

North Carolina'da Yaşayan Duke Merkezi'nde egzersiz fizyologu olan Gerald Endress'e göre yeni başlayanlar 'maksimal hedeflere gitmek için aşırı yük almak eğilimine giriyorlar.'  Bu yüzden her gün bir saat çalışmayla başlamayın. Bunun yerine, haftada iki veya üç kez 20 ila 30 dakika egzersiz yapmak gibi daha mantıklı, ulaşılabilir hedefler belirleyin.

2. İLERLEMENİZİ TAKİP EDİN

İster online egzersiz derslerini takip edin isterseniz egzersiz programlarına katılın mutlaka bir çizerge oluşturun. Daha hızlı çalışıp çalışamayacağınız, daha fazla zaman ayırıp ayıramayacağınızı test edip yapabildiklerinizi kayıt altına alın. 

3. SUÇU SİL

Gerçekçi ol. Arada kaçamak yapabilirsin. Egzersiz rutininden çıkabilirsiniz o zamanlarda suçlarınızı silin ve yeniden başlayın. Geçmişte de aynı şeyleri yapmış ve egzersizi tamamen bırakmış olabilirsiniz o günleri de hafızanızdan çıkarın. Yanlış adımları mazeret olmasına izin vermeyin. 

4. SADECE KENDİNİZE ODAKLANIN

Her zaman senden daha fit, daha hızlı veya daha esnek birisi mutlaka olacaktır. Kendinizi yanınızdaki koşu bandındaki kızlarla ya da erkeklerle kıyaslamayı bırakın. Unutun onları ve onların sizi hedefinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Egzersiz sürenizde sadece kendinize odaklanın. 

5. ACİL YARDIM EKİBİNİZ OLSUN

Sizi egzersiz yolunda tutacak arkadaşlar bulun. Bunları yoldan çıkmak istediğinizde sizi motive edecek türden insanlar olsun ve yolun başında onlardan tam olarak ne istediğinizi mutlaka anlatın.

6. İÇİNDEKİ EĞLENCEYİ KEŞFEDİN

Eğer motive olamıyorsanız yanlış aktivite yapıyorsunuz demektir. Ya da hoşlanıyordun ve şimdi sıkıldın. En çok hoşunuza giden etkinlikleri seçin ve sabırsızlıkla beklenen bir şey haline getirin. Egzersizin spor salonunda yapılması gerektiği fikrinden uzaklaşın. Belki yürüyüşe ya da ata binmeye, dans etmeye ihtiyacınız vardır. 

7. İLK DAKİKALARI ATLATIN GERİSİ KOLAY

Başladıktan bir kaç dakika sonra egzersiz yapmaya alışacaksınız. Uzun egzersizler size zor geliyorsa başlamaya odaklanın ve haftada bir kaç kez mini oturumlar halinde çalışın.

8. UYGUN OLANI SEÇİN

Meşgul olduğunuzda, bir spor salonuna 30 dakikalık sürüş yapmak hiç de gerçekçi bir beklenti değildir. Bunun yerine çevrimiçi egzersiz videoları kullanın. Günün sonunda egzersiz yapamayacak kadar çok yorgun iseniz, alarmınızı biraz daha erken ayarlayın ve sabah egzersiz yapın.

9. GEÇMİŞİ UNUTUN

Artık lise yıllarındaki halinizi düşünmekten vazgeçin. Okul takımına girmek gibi bir amacımız da yok. Tek amacımız sağlıklı kalmak, hayattan zevk almak ve egzersiz yapmak. 

10. KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

Egzersiz yapmaya devam ettikçe sizi motive eden ödüller her zaman işe yarar. Kullanmaktan zevk alacağınız bir tayt yada çok şık bir spor büstiyer mesela.

Yorumlar