Squat nedir? Squat nasıl yapılır? Squatın faydaları nelerdir?

Bacak ve kalçaları çalıştıran squat vücudumuz için çok faydalı bir hareket! Nasıl yapılacağını sizler için hazırladık...

Squat nedir? Squat nasıl yapılır? Squatın faydaları nelerdir?

Spor hayatımızın bir parçası, uzmanlar sürekli hareket halinde olmamız hatta en azından günde 1 saat yürümemiz gerektiğini söylüyorlar. Spor salonları dolup taşarken en sık yapılan hareketlerden biri olan squat ile ilgili bilmediklerinizi sizler için derledik! Bakın squat nedir, nasıl yapılır ve faydaları neler? Squat, ağırlıklı olarak bacak ve kalça çalıştıran yararlı bir harekettir. Kelime anlamı çömelmek olan squat, sadece bacağı değil tüm vücudu çalıştırır.

Squat nasıl yapılır?

Squat vücut ağırlığıyla veya ekstra olarak dambıl ya da ağırlık barı omza alarak da yapılabilir. Ağırlıkla yapıldığı durumlarda dizlere yük bindirmemek için pozisyonu doğru almak gerekir. Yoksa ciddi sakatlıklara yol açabilir.

-Bilekler bükülmeden dik tutulmalı
-Topuklar omuz genişliğinde, kaval kemiği ve dizler karşıya bakmalı
-Ağırlıkla çalışılıyorsa ağırlık boyna değil omuzlara alınmalı
-Baş dik tutulup ileriye bakılmalı
-Kalça, diz hizasına gelene kadar çömelmeli ve dizler ayak hizasını geçmemeli
-Kalkarken topuklardan kuvvet alarak ağırlığı bel ve boyna değil; bacak ve kalçaya binmeli
-Çömelirken nefes almalı ve kalkarken nefes vermeli
-İlk başlarda hareket çözülene kadar ağırlık kullanılmamalı

Squat ne işe yarar?

Kuvvet ve güç kazanma antrenmanlarının olmazsa olmazı olan squat, sinir sistemi ve kas dokusu arasındaki uyumu arttırır. Bacakların ve kalça kaslarının güçlenmesi koşu kalitesi, bacak dayanıklılığı, daha iyi sıçrama ve daha iyi bisiklet binmeyi sağlar.

Squat hangi kasları çalıştırıyor?

Squat, ağırlıklı olarak ön bacak, arka bacak ve kalçayı çalıştırır. Bunun yanında bel, sırt, karın kasları ve baldırları da azımsanmayacak derecede çalıştırır. Makine yerine serbest bir çalışma stili olduğundan tüm vücuda etki eder.

Yorumlar