Çekici görünmek için suyun içine biraz tarçın atın!

Yaz aylarında ciltte gerilme hissi, kaşıntı ve pul pul dökülmenin yanı sıra sivilce problemleri de artıyor. Peki bunları önlemenin yolları nedir?

Çekici görünmek için suyun içine biraz tarçın atın!

Oldukça sıcak günler yaşadığımız bu yaz, direkt olarak güneşe maruz kalan cildimizde kurumalar ve çatlamalar baş gösteriyor. Ciltte gerilme hissi, kaşıntı ve pul pul dökülmenin yanı sıra sivilce problemleri de artıyor.

Bu sorunlardan kurtulmanın yolunun bol su tüketmekten geçtiğini söyleyen Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, özellikle içinde bulunduğumuz aylar gibi sıcak olan aylarda vücudun yeterli suyu alması gerektiğinin altını çiziyor.

Hücrelerin yarısından fazlasının su ile oluşmasından dolayı tüm hücrelerin olduğu gibi ciltteki hücrelerin de yeterince sağlıklı olabilmesi için suya ihtiyacı var.

Yaz boyunca yıpranan cilde tavsiyeler

Yaz tatilinde özellikle deniz tatili yapanların ve uzun süre güneş altında kalanların cilt problemlerindeki artış genellikle gözle görülür derecede oluyor.

Güneşin yaydığı UHV ışınlarına maruz kalan ve denizin tuzlu suyu ile yıpranan cilt ancak bol su tüketiminin ardından sağlıklı bir görünüme kavuşabiliyor. “Su ihtiyacı bireyden bireye değişkenlik gösterebilir ancak sıcak havalarda cildin nem dengesinin korunması için daha fazla suya ihtiyaç duyduğumuz hemen herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Susamayı beklemeden su içmek bu yaz aylarında su kaybına uğramadan kendimiz için yapabileceğimiz en sağlıklı alışkanlıklardan biridir. Her öğünde bir bardak, öğün aralarında bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın.

İdrar renginiz koyulaştıysa ve idrar sıklığınız düştüyse susamayı beklemeden su için. Hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde seyrettiği bu yaz aylarında su kaybından korunmak için su içmeyi ihmal etmeyin.” diyerek yıpranmış ciltlere tavsiyeler veren Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, su tüketimini cazip kılmak için bazı önerilerde de bulunuyor. Su tüketimini cazip hale getirmek için;

Suyun içine bir parça tarçın kabuğu atarak çekici bir görünüm elde edebilirsiniz.

Buzlukta dondurulan limon kabuğu ya da bütün limonu içine atarak doğal yollarla suyunuzu serinletebilir ve limon kabuğunun hoş aroması ile tüketiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Suyun içine bütün çilekler atarak, sürahiyi rahat görebileceğiniz noktalarda bulundurup, bol su tüketimi sağlayabilirsiniz.

Siyah çay yerine sıvı kaybına sebep olmayan rezene, melisa ve meyve çayları tüketebilirsiniz.

Sofrada duran sürahinizin içine nane yaprakları atıp öğün aralarında su tüketiminizi zevkli hale getirebilirsiniz.

Su içmek yeterli değil

Sadece su içmek değil, suyun bekleme ve saklama koşullarının da oldukça önemli olduğunu vurgulayan Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, “Mikrobiyolojik yönden içmeye uygun, ağır metallerden arındırılmış taze içme suyunu elde edebilmenin en sağlıklı yollarından biri de arıtılmış içme suyudur. Bu anlamda evde arıtılmış içme sularının bekleme ve saklama koşulları açısından en sağlıklısı olduğunu söyleyebiliriz.” diyor.

Yorumlar