Göz çevresi kırışıklığı neden olur yüzüstü yatıyorsanız...

Uyku düzensizliği, yüzüstü yatma, mimik yapmak gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan göz çevresi kırışıklığını önlemenin yollarını sizler için araştırdık.

Göz çevresi kırışıklığı neden olur yüzüstü yatıyorsanız...

Gözlerimiz belki de yüzümüzde bulunan ve en dikkat çeken bölgelerimizden biridir. Zaman içerisinde çeşitli nedenlerle göz çevremiz kırışmaya başlar ve bu denli göz önünde olan bölgede oluşan kırışıklıklar, çeşitli makyaj malzemeleri ile kapatılmaya çalışır. Ama her ne kadar kapatılmaya çalışılsa da daha kötü bir hal alır. Çünkü göz çevresinde cilt en ince deriye sahiptir. Bu nedenle uygulnan makyaj malzemeleri bölgeyi daha çok yıpratır. Peki ne yapmalıyız. Göz çevresi kırışıklığı neden olur? Bu kırışıklıkları önlemenin bir yolu yok mudur? Merak edilen tüm soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. 

GÖZ ETRAFINDA OLUŞAN KIRIŞIKLIKLARIN PEK ÇOK NEDENİ BULUNUYOR 

İlk olarak göz çevremizin hangi etkenlere bağlı olarak kırıştığına bir göz atalım. Gözlerimizin altı oldukça ince bir deriye sahiptir. Hareketli bir yapısı bulunduğundan dolayı da hem sarkmaya hem de kırışmaya oldukça yatkındır. Zaman içerisinde göz etrafımızda oluşan kaz ayakları diye tabir edilen ince çizgiler yaşlanmaya bağlı olarak çıkabildği gibi çeşitli faktörler nedeniyle de oluşabilmektedir. Bunlar; Güneş ışınlarına karşı gözleri ve göz çevresini koruyamamak, genetik yatkınlık, gözleri kısarak bakmak, uyku düzensizliği, gözleri ovuşturmak, fazla mimik yapmak, yüzüstü yatmak, alerjik reaksiyonlar vb. 

GÖZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLIKLARI NASIL ÖNLENİR?

Göz çevresi kırışıklıklarını önlemenin birçok yolu bulunuyor. Bunlardan birincisi yaz kış omak üzere göz ve çevresini güneşin zararlı ışınlarından korumak. Bunun için göz ve göz çevresini tamamen kaplayan UV filtreli güneş gözlüklerini tercih edebilirsiniz. 

Işığa uyum sağlayan, renk kontrastını artıran ve göz kısmayı azaltan yeni nesil gözlük ve kontakt lensleri tercih edebilirsiniz. 

Tabiki asla unutulmaması gereken çok önemli noktalardan bir tanesi de bol su içmektir. Su içerek cildinizin nemli kalmasını sağlayın. Bu hem kırışıklıkları önlemede size yardımcı olacak hem de daha sağlıklı ve canlı görünen bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. 

 

 

Yorumlar