Klitoral orgazm nedir sadece kadınlar uyarıldığında mı ortaya çıkar?

Cinsellikte kadınların klitoral ve vajinal olmak üzere iki çeşit orgazm olma yolu vardır. Peki klitoral orgazm nedir? İşte bilinmesi gerekenler.

Klitoral orgazm nedir sadece kadınlar uyarıldığında mı ortaya çıkar?

Cinsellik kadın ve erkeğe zamanında eğitim amaçlı verilmesi gereken önemli bir adımdır. Kadın ve erkeğin cinsel yaşamlarından doğan sorunları çözebilmesi veya güçlendirebilmesi için cinselliğe dair eğitim alarak bilinçlenmesi gerekmektedir. Kendi içerisinde bir çok bilgiye sahip olan cinsellikte çiftler arasında çekimserliğe bağlı olarak ortaya çıkan sorunlardan bir taneside orgazmdır. Orgazm kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Klitoral ve vajinal orgazm olmak üzere kadınların ikiye ayrılmaktadır. Ancak çok bilinmeyen ve cinsellik esnasında vajinal orgazmdan ayrılan klitoral hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

KLİTORAL ORGAZM NEDİR?

Klitoral orgazm, vajinanın dışında yer alan klitoris adı verilen yapının tetiklenmesi sonucu ulaşılan orgazmdır. Klitoris bölgesi dış dudakların yukarıda birleştiği noktadaki bezelye boyutunda bir çıkıntı olarak karşımıza çıkar. Vajinal orgazm ise vajinanın içerisinde, üst tarafta yaklaşık 6-7 cm derindeki, bunu bulan Gräfenberg'in anısına "G noktası" adı verilen noktanın tetiklenmesi sonucu meydana gelir.

SÜRTÜNMEYE VE TİTREŞİME DAYALI

Sürtünme ve titreşime duyarlı olan klitoris, yeterince uyarıldığı zaman güçlü ve vajinadan başlayıp tüm vücuda yayılan bir orgazm gerçekleşir. 

Erkek penisinin ucu ile kadınların klitorisi yapı bakımından neredeyse aynı oldukları için, bir erkeğin orgazmıyla klitoral orgazm birbirine çok yakındır. Bu anlamda kadın klitoral orgazm olduktan sonra, erkekler gibi kendini bir süre halsiz hissedebilir ve sevişmeye bir süre ara verebilir.

 

 

Yorumlar