Her gün 100 tel saç

Uzmanlar gerçek saç dökülmesini saç kökünün ölmesi şeklinde açıklarken, koparak dökülmenin ise saç uçlarının kırılması olduğunu belirtiyorlar.

Her gün 100 tel saç

bioblas.jpgHer gün elimize gelen onlarca saç tanesi saçlarımızın döküldüğünü mü gösteriyor yoksa saçlarımız kırılıyor da farkında mı değiliz? 

Ya da zayıflamış saç köklerini canlandırabilmek için son bir ümit var mı? Bıoblas Ar-Ge Direktörü Ecz. Dr. Özden Kasımoğulları, birçok kişinin merak ettiği saç dökülmesinin aslında saç kökünün ölmesi olduğunu aktarıyor. Ecz. Dr. Kasımoğulları şunları söylüyor: 'Saç telinin büyüme dönemi, saçın yaşam döngüsünün yüzde 90’ını içeriyor. Saçların uzamadığı gerileme ve dinlenme  dönemleri ise geri kalan yüzde 10’luk bölümü oluşturuyor.'

Her gün 100'den fazla saçınız dökülüyorsa eyvah!

Yaşam döngüsünü tamamlayan saçların döküldüğünü ve yerlerine sağlıklı saçların çıktığını belirten Ecz. Dr. Kasımoğulları, saçın yaşam döngüsü içerisinde kaybedilen günlük toplam saç teli sayısının en fazla 100 adet olmasının doğal karşılanması gerektiğini vurguluyor. Ecz. Dr. Kasımoğulları, 'Dökülen saç teli sayısı 100'den fazla ise dikkate alınması gereken bir saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Günümüzde sık kullanılan başka bir terim ise saçların koparak dökülmesi. Oysa koparak dökülme saç uçlarının kırılmasından başka bir şey değil. Saçlarımız koparak dökülmezler. Sadece kırılırlar' diyor.

Doğru ürün seçimi içeriğinde gizli

Ecz. Dr. Kasımoğulları, saç dökülmesi sorunu yaşayanların gerçek saç dökülmesine karşı bitkisel aktifler içeren ürünlere yönelmeleri gerekiyor. Bu sorunu yaşayanların devamında kullandıkları bakım ürünlerini de saç dökülmesine karşı geliştirilen bakım ürünlerinden seçmelerinin önemli olduğuna değinen Ecz. Dr. Kasımoğulları şunları ekliyor;  'Özellikle şampuan hemen her gün kullanılan bir ürün olduğu için içeriğinin güvenilir olmasına çok dikkat edilmeli. Bunu da ambalajına bakarak anlamak pek mümkün değil. Güvenilirliği ve etkinliği klinik testlerle kanıtlanmış markaları seçmek her zaman daha doğru.'

Yorumlar