Saç ekimi hangi mevsimde yapılır? Kabuklanma evresine dikkat!

Saçı seyrek olanların en çok tercih ettiği saç ekimi yaz aylarında da yapılır ancak dikkat edilmesi gerenlere göz atmayı unutmayın!

Saç ekimi hangi mevsimde yapılır? Kabuklanma evresine dikkat!

Bazı operasyonlarının yaz aylarında yapılmaması gerektiği konusunda çeşitli hurafeler bulunuyor. Ancak Herhangi bir uygulama yaptırmak için mevsimi göz önünde bulundurmaya gerek yok! Bu operasyonlardan biri de saç ekimidir. Saçı seyrek olanların sıklıkla tercih ettiği saç ekimi operasyonu yaz aylarında da yapılacağı ancak dikkat edilmesi gerekenleri Medigold Sultan Hastanesi Saç Ekim Merkezi Koordinatörü Dr. Faruk Demirkol bilinmesi gerekenleri anlattı.

Yaz aylarında saç ekimi yaptırılmaz şeklindeki yerleşik kanı değişti. Uzmanlar yaz aylarında gönül rahatlığı ile saç ekimi operasyonlarının yapılacağını ancak bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gerekiyor. Yaz mevsiminde saç ekimi operasyonlarının rahatlıkla yapılabilmektedir. Yazın saç ekimi yaptırmak isteyenler gönül rahatlığı ile bu operasyonu yaptırabilirler. Önemli olan ekim işlemi sonrası uyulması gereken kurallara dikkat etmek ve uygulamak.

Operasyondan sonraki ilk iki haftalık süreç oldukça önemli zira bu dönem kabuklanma evresi yaşanır ve bu kabuklanma evresinde biz uzmanların önerdiği kurallara ve hastanın yapması gereken uygulamalara mutlaka uyum sağlaması gerekir.

Yazın Saç Ekimi Yaptıracaklar için Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Sıcaklarda özellikle operasyon sonrası ilk 15 günlük süreçte mutlaka doktorunun tavsiye ettiği şapka modelini kullanması gerekir. Terlemeyeceği serin ortamlarda bulunması gerekir. Operasyondan sonra yaklaşık bir ay kadar hastaların deniz ve havuzdan uzak durmasını istiyoruz ancak bundan sonra hasta doktorunun da onayını aldıktan sonra sosyal aktivitelerine, sporuna devam edebilir hatta tatile bile çıkabilir. Ancak sıcaktan ve terleyebileceği ortamlardan kaçınması gerekir. Denize girdikten sonra mutlaka duş alıp yeniden serin bir artama geçmesi gerekir.

Saç Ekimi Ameliyat Ortamında Yapılmalı!

Saç ekimi operasyonun yapılma koşulları oldukça önemlidir. Saç ekimi operasyonun steril olmayan koşullarda yapılması kesinlikle çok sakıncalıdır. Bu pek çok bulaşıcı hastalık tehlikesi ile beraber enfeksiyon riskini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden saç ekimi operasyonunun tamamen streril ortamda, plastik cerrah, dermatoloji uzmanı ya da medikal estetik uzmanı önderliğindeki uzman ekip tarafından yapılması gerekir. Bizim merkezimizde saç ekim operasyonları ameliyathane ortamında yapılmaktadır.

Yorumlar