Saçkıran nedir belirtileri nelerdir tedavisi var mı?

Belirtileri genellikle olmayan sinsi bir saç hastalığı diyebileceğimiz saçkıran çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır!

Saçkıran nedir belirtileri nelerdir tedavisi var mı?

Saç dökülme hastalığı olarak bilinen saç kıran zamanında müdahale edilmediği taktirde kalıcı olabiliyor! Belirtileri ile kendini çok fazla göstermeyen bu sinsi hastalık genellikle psikolojik tramvalar ve stres nedeniyle kişide görülebilmektedir. Cilde bulaşan bu sinsi hastalık hakkında elmaelma.com okurları için bilgilendirme amaçlı bir derleme yaptık...

SAÇKIRAN NEDİR?

Belirtileri çok fazla belli olmayan bu sinsi hastalık mantarların neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Saç kıran adı altında olsa bile bu hastalık tırnak aralarında ve ayak parmaklarındaki mantarların enfeksiyona neden olması ile oluşan bir hastalıktır. Saç kıran 2 dişi-erkek saçkıran şekilde incelenmektedir. Dişi saçkıran erkek saçkırana oranla yayılması daha hızlı ve daha güçlüdür. Saçın her bölgesine kolaylıkla ulaşabilen dişi saçkıran kalıcı olabiliyor. Erkek saçkıran ise dişiye göre daha yavaş yayılıyor ve önlemini almak daha kolay olmaktadır. 

SAÇKIRANIN TEDAVİSİ NASILDIR?

Tedavisi mümkün olan bu hastalıkta ilk aşama saçkırana neden olan enfeksiyonu yok etmektir. Ardından mantar ilacı gibi toz, tablet veya krem gibi ilaçlar yardımı ile saçkıranın önüne geçilebilmektedir.

Yorumlar