Sağlıklı ve çabuk uzayan saçlar için nasıl beslenmek gerekir?

Aynaya baktığınızda keyfinizi yerine getirecek saçlarla karşılaşmanızı sağlayacak besinler hakkında ipuçları verelim.

Sağlıklı ve çabuk uzayan saçlar için nasıl beslenmek gerekir?

Kim uzun, gür, parlak ve sağlıkla ışıldayan saçları olsun ister? Hepinizin "ben de" dediğini duyar gibiyim. Ama bunun için dışarıdan uygulayacağımız bakım ürünlerinden önce saçlarınızı da "içeriden" beslemeniz gerek. Tıpkı cildimiz ve bedenimizin tümü gibi. Eğer doğru yiyecek tercihleri yaparsanız, hayallerinizdeki sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Şimdi sağlıklı ve çabuk uzayan saçlar için nasıl beslenmek gerektiğini anlatalım.

Yani özetle yine sihirli dokunuş sağlıklı besinlerden geliyor. Şimdi, aynaya baktığınızda keyfinizi yerine getirecek saçlarla karşılaşmanızı sağlayacak besinler hakkında ipuçları verelim.

Eğer bu yiyecekleri düzenli olarak tüketirseniz saçlarınız hem hızlı uzar hem de sağlıklı ve güçlü olur.

PROTEİN KAYNAĞI YUMURTA

Sağlıklı ve çabuk uzayan saçlar için öncelikli ihtiyaç protein. Çünkü bu saçlarınızın "yapıtaşı." Günlük hayatınızda kolayca erişebileceğiniz protein kaynaklarından biri yumurta. Bu yüzden bu zengin ve doğal protein kaynağını sofranızdan eksik etmemeye çalışın.

KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Hepiniz hatırlarsınız değil mi, çizgi film kahramanı Temel Reis'i ve onun dünyaları devirecek kadar güçlü olmasını sağlayan ıspanak kutularını nasıl midesine indirdiğini... Şaka bir yana saçlarınızın sağlıklı uzayabilmesi için demire ihtiyacı var. Doğadaki en güçlü demir kaynaklarından biri de ıspanak. Demir eksikliğinin en çok görülen belirtilerinden biri saç dökülmesi. Bunu önlemek için de bol bol ıspanak tüketmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

C VİTAMİMİNİN ASLA İHMAL ETMEYİN 

Şimdi bir başka "ince ayrıntı." Yeteri kadar demir aldığınızda göreviniz tamamlanmış olmuyor. Yapmanız gereken bir şey daha var. Bu demirin emilimini sağlamak için C vitamini de almalısınız. C vitamini de en çok portakal, greyfurt gibi narenciye ürünlerinde bulunuyor. Bu yüzden bu meyveleri de düzenli olarak tüketmeniz gerek.

OMEGA 3 YAĞ ASİTLERİ 

Belki böyle ifade ettiğimizde gözünüzde bir şey canlanmıyor olabilir. Ama fındık, ceviz, badem dersek taşlar yerine oturur. Saçlarınızın beslenmesi ve güçlenmesi için Omega 3 yağ asitlerinden yana zengin besinler tüketmelisiniz. Zaten badem, ceviz, fındık yemekten kim sıkılır ki!

TAHILLARI İHMAL ETMEYİN

Tam tahıllar biyotinin yanı sıra demir, çinko ve B vitamini açısından da son derece  zengindir. Biotin, hücre çoğalması için gereklidir ve proteinlerin üretiminde de önemli bir rol oynar. Bir kez daha hatırlatalım ki protein sağlıklı ve hızlı uzayan saçların "olmazsa olmazıdır."

A VİTAMİNİ EKSİK KALMASIN

Sağlıklı ve kolay uzayan saçlar için A vitaminine de ihtiyaç var. Antioksidanlar da içeren A vitamini saç derinizin de nemli ve sağlıklı olmasını sağlar. İşte bu noktada sık sık havuç tüketmeniz gerektiğini de hemen hatırlatalım. Dilerseniz havucu dilimleyerek ya da rendeleyip salata halinde tüketin dilerseniz de suyunu için.

VE KARŞINIZDA YİNA AVOKADO

Evet, yine o mucize besin karşımıza çıktı. Avokado onlarca yararının yanı sıra saçların sağlıklı olmasına ve hızlı uzamasına da yardımcı oluyor. Nasıl mı? Öncelikle avokado zengin bir E vitamini kaynağı. Bu da kan dolaşımını hızlandırarak, saç uzamasını sağlayan foliküllerin daha etkin biçimde çalımasını sağlar. Bu sadece saçın PH dengesini de düzenler. Avokadoyu dilimleyerek yiyebileceğiniz gibi eğer isterseniz salatanıza da ekleyebilirsiniz. Ya da suyunu da içebilirsiniz.

Yorumlar