Doğum belirtileri nelerdir doğum ne zaman başlar?

Doğum belirtileri nelerdir? Doğumun başladığı nasıl anlaşılır? sorularının heme hemen her anne adayı sormuştur. İşte sizleri aydınlatacak bilgiler...

Doğum belirtileri nelerdir doğum ne zaman başlar?

Doğumun başladığı nasıl anlaşılır? Doğum başlamadan önce hangi belirtiler olur? Kasılmalar doğumun habercisi midir? gibi soruları anne adayları için cevaplayacağız. Bu bilgilerle hem iiniz rahatlayacak hem de doğuma daha hazır hissedeceksiniz...

DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Doğum normal şartlarda 38 ila 42 hafta arasında yaşanmaktadır. Bu nedenle özellikle günü gelmiş olan anne adayları için doğum söz konusu olmaktadır. Erken dönemde yaşanması erken doğum olarak adlandırılır. Doğumun başladığını gösteren belirtiler arasında nişan ilk belirti olarak bilinmektedir. Sümüksü kanlı akıntı olarak da bilinir. Doğum yapacak olan her kadına göre doğum belirtileri değişebilir. Bu durumda ortaya çıkacak olan belirtiler kişilerin vücut yapılarına göre farklılaşabilir. Nişan hamilelerde gebelik dönemi boyunca kapalı kalan rahim ağzındaki bebeği ve rahmi korumak için oluşturulmuş olan jöle kıvamındaki mukus salgısıdır. Rahimde oluşan kasılmaların etkisi ile birlikte yumuşayan rahim sayesinde nişan doğum öncesinde gelmektedir.

SU GELMESİ

Amniyon sıvısı doğum öncesinde su gibi akışkan şekilde gelmektedir. Renk olarak açık sarı renginde özellikle iç çamaşırında akıntı gibi tabakanın oluşmasına neden olmaz. Öksürme, aksırma gibi durumlarda ortaya çıkabilecek olan idrar kaçırmaya benzememektedir. Kendine has kokusu ortaya çıkabilecek belirtiler arasında yer almaktadır. Amniyon kesesinin yırtılması durumunda bebeğin ve bunun yanı sıra annenin enfeksiyon riski bulunmaktadır. Bu nedenle suyun gelmesinden şüphelenilmesi halinde mutlaka hastaneye başvurulması gerekir.

KASILMALAR

Gebelerde özellikle doğum öncesi ağrı ve kasılma durumu söz konusu olmaktadır. Karında oluşan sertleşme ile birlikte ağrının hissedilmesi başlayan doğumun habercisidir. Şiddetli ve sık sık yaşanması doğumun yaklaştığını belirtmektedir. Özellikle doğum nasıl başlar? diye düşünenler belirtilerin yavaş yavaş görülmeye başlaması ile birlikte doğumun başlamasını anlayabilirler. Daha sonrasında vajinanın açılması ile doğum başlamaktadır.

DOĞUM NE ZAMAN BAŞLAR?

Belirtilerin yavaş yavaş ortaya çıkması ile birlikte doğumun yaklaştığı anlaşılmaktadır. Ortaya çıkan belirtilerin şiddetlenmesi ve ağrının artması durumunda gebenin doğuma alınması söz konusu olabilir. Özellikle bazı durumlarda ağrı ve kasılma olmaması durumunda suni sancı ile doğumun başlaması sağlanabilir. Yeterli ağrı ve sancı olması halinde hamileler doğum alınarak doğumun gerçekleşmesi sağlanabilir.

 

Yorumlar