Hamile kalmak için ne yapmalı ne yemeli işte 5 mucizevi besin maddesi

Hamile kalmak için ne yapmalı ne yemeli diye merak ediyorsanız Diyetisyen Melanie McGrice'ın önerilerine kulak verin deriz. İşte 5 mucize besin...

Hamile kalmak için ne yapmalı ne yemeli işte 5 mucizevi besin maddesi

Diyetinizde birkaç basit değişiklik yapmak, doğurganlığınızı ve yumurtlama işlevinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Sızma zeytinyağı, balık ve tam kremalı süt gibi gıdaları günlük diyetinize dahil edip, çeşitli taze meyve ve sebzelerle zengin bir beslenme düzenine geçerseniz hamile kalma şansınız yükselir. 

Diyetisyen Melanie McGrice'ı  gebe kalmaya yardımcı gıdalar ile hamilelik sürecinde kaçınılması gereken gıdalarla ilgili uyarılarını sizler için derledik.

Haydi başlayalım!

1. BALIK: Birçok kadın, listeriya ve civa toksitleri endişesiyle gebelik sürecinde balık yemekten kaçınabiliyor. Ancak bu besin hamile kalma şansını ciddi oranda arttırıyor. McGrice, haftada iki veya üç kez somon veya sardalya gibi omega-3 zengini balık tüketilmesini tavsiye ediyor. Omega 3, yumurta sağlığını iyileştirme özelliğine sahip. 

GEBE KALMAK İSTEYENLER BUNLARI YEMEYİN!

Diyetisyen aynı zamanda salam, bisküvi, kek ve patates cipsi gibi işlenmiş gıdalardaki alkol, şeker ve doymuş yağ miktarını azaltması konusunda uyarıda bulunuyor.

 2. SIZMA ZEYTİNYAĞ: Melanie, "Yakın tarihli araştırmalar, Akdeniz diyetinin doğurganlığı artırmaya önemli ölçüde yardımcı olduğunu gösterdi" diyor ve şöyle devam ediyor:

"Sızma zeytinyağı, Akdeniz diyetinin vazgeçilmez bir bileşenidir ve doğurganlığı optimize etmek için gerekli olan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Sızma zeytinyağı, antioksidanları yüksektir ve yemek pişirmek için ve salatalarda hafif bir pansuman olarak idealdir."

3. NOHUT: McGride, "Nohut ve kırmızı fasulye, mercimek ve bezelye gibi diğer düşük glisemik indekse sahiptir. Düşük karbonhidratlar insülin üretimini optimize etmeye yardımcı olur bu da doğurganlık hormonlarını aktifleştirir" dedi. 

4. TAM YAĞLI SÜT: Birçok kadın düşük yağlı ya da yağsız süt içmeyi tercih ederken, araştırmalar tam yağlı sütlerin gebe kalma için daha iyi olabileceğini öngörüyor. 

HAMİLE

Harvard Üniversitesi'nden dönüm noktası olan bir araştırma, sağlıklı bir diyetin parçası olarak tam yağlı sütü içeren kadınların daha yüksek gebelik oranları olduğunu buldu.

5. YEŞİL SULAR: İştah açıcı görünmeyebilirler, ancak bebek sahibi olmak istiyorsanız lahana ve ıspanak gibi sebzelerle yapılan sebze sularıyla aranızı iyi tutmanızda fayda var. 

McGride, "Ev yapımı yeşil meyve suyu, doğal folik asit bakımından zengindir ve bu gebeliğin ilk aşamalarında şarttır" diye ekledi.

Yorumlar