Hamilelikte oturma ve yatma pozisyonları bu önerilere dikkat!

Hamilelikte oturma ve yatma pozisyonları nasıl olmalı? İşte hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için dikkat etmeniz gerekenler!

Hamilelikte oturma ve yatma pozisyonları bu önerilere dikkat!

Hamilelik döneminde hem kendi sağlığınız için hem de bebeğinizin sağlığı için özen göstermeniz gereken konulardan biri de  oturma ve yatma şekilleridir. Bebeğinize zarar verme ihtimali olan davranışlardan uzak durarak bebeğinizi koruma altına almalısınız. Çok fazla üzerinde durulmayan bu oturma ve yatma pozisyonları gebelikte oldukça önem taşıyor. Hamilelik döneminde oldukça önem taşıyan konulardan olan oturma ve yatma pozisyonlarını ve asla yapmamanız gerekenleri sizler için derledik. 

 GEBELİKTE DÜZGÜN OTURMA ÇOK ÖNEMLİ! 

Uzmanlar, hamilelikte özellikle sırt bölgesinin çok önemli olduğu konusunda uyarıyor. Bu nedenle düzgün oturma oldukça önem taşıyor. Duruş bozuklukları ve dahası bu durumun kronikleşmesi oldukça önem taşıyor. Bu nedenle hamileyken oturma ve yatma pozisyonlarınıza oldukça dikkat etmelisiniz. 

DİK DURMAYA ÖZEN GÖSTERİN 

Gebelikte otururken dik pozisyonda olmaya özen göstermelisiniz. Asla yapmamanız gereken hareketlerden biri de öne doğru eğilmektedir. Bu vücut ağırlığınızın öne doğru gitmesine neden olacak ve denge kaybı yaşayacağınız tehlikeli bir harekettir. 

HAMİLEYKEN SAĞA DOĞRU YATIYORSANIZ...

Hamileyken oturma nasıl önem taşıyorsa yatıp pozisyonları da önem taşımaktadır. Özellikle anne adayının sağa doğru yatması toplar damar üzerinde rahime baskı yaparak kalbe giden kanı azaltır. Bu da bebeğe doğru giden kanın azalmasına neden olur. Dolayısıyla anne adayları için en uygun pozisyon sol tarafa doğru yatmalarıdır.

HAMİLEYKEN  BACAK BACAK ÜSTÜNE ATIYORSANIZ...

Gebelik döneminde bacak bacak üstüne atmanın oldukça zararlı bir davranış olduğunu söyleyen uzmanlar, bu şekilde oturmanın bacak bölgesindeki kan dolaşımını zorlaştırdığını ve sırt için oldukça zararı olduğunu söylüyor. 

 

Yorumlar