Karanfil çayının faydaları ağız kokusunu önlüyor!

Karanfil çayının faydaları neler? Karanfil çayı nasıl demlenir? Karanfil çayının insan sağlığına olan faydalarına inanamayacaksınız!

Karanfil çayının faydaları ağız kokusunu önlüyor!

Ana vatanı Endonezya olan karanfil oldukça hoş bir koku bırakan çoğu mutfağın vazgeçilmezleri arasında yer alan bir baharattır. Tat vermesi açısından yemeklere katılarak tüketilmesinin yanı sıra çay yapımında da kullanılan bu çayın insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu duymuş muydunuz? Faydalarını duyunca mutlaka her gün içmek isteyeceğiniz bu çayın bilinmeyen faydalarına gelin beraber bakalım! 

AĞIZ KOKUSUNU ÖNLÜYOR 

Karanfil ağız kokusunu önlemek için birebirdir. Kötü nefesten kurtulmak için oldukça kullanışlı olan karanfil ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra ağız içinde çürüklerinde oluşmasını engellemektedir. 

SİNDİRİME YARDIMCI OLMAKTADIR 

Karanfil çayının bir diğer özelliği ise sindirime yardımcı olmasıdır. Midedeki hazımsızlığı gideren karanfil çayı, şişkinliği azaltır ve rahatsızlık duygusunu da hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Ağır bir yemekten sonra içeceğiniz bir fincan karanfil çayı midenizdeki hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır. 

YÜKSEK ATEŞİ DÜŞÜRMEKTEDİR 

Karanfil içerisinde magnezyum, vitamin E ve K barındıran güçlü bir besindir. Bu vitaminler sayesinde çeşitli enfeksiyonlarla da savaşmaktadır. Bunun yanı sıra karanfil doğal bir ateş düşürücüdür. Vücudun ateşini düşürerek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olamaktadır. 

VAJİNAL ENFEKSİYONLARI GİDERMEKTEDİR

Karanfil çayı aynı zamanda vajinal enfeksiyonları da gidermektedir. Özellikle bölgede oluşan mantarları tedavi etmesiyle bilinmektedir. Karanfil çayı alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılan mucize bir içecektir. 

AFRODİZYAK ETKİSİ UYANDIRMAKTADIR 

Özellikle Asya ülkelerinde karanfil; zencefil ve tarçınla beraber afrodizyak etkili bir çay yapımı için kullanılmaktadır.

YAŞLANMA KARŞITI ETKİSİ BULUNMAKTADIR 

Karanfil çayının cilt üzerinde de oldukça büyük etkileri bulunmaktadır. Özellikle düzenli olarak tüketildiği zaman yaşlanmanın belirtilerini azalttığı kanıtlanmıştır. Karanfil çayı metabolizmayı hızlandırarak fiziksel sağlığı desteklemektedir. 

 

Yorumlar