Fibroadenom nedir neden olur nasıl küçülür ameliyat sonrası süreçlere dikkat!

Fibroadenom nedir neden olur nasıl tedavi edilir, meme kanserinde farkı nedir sorularının yanıtları Op.Dr. Ertan Beyatlı elmaelma.com'a verdi..

Fibroadenom nedir neden olur nasıl küçülür ameliyat sonrası süreçlere dikkat!

Bir çok bayanı tedirgin eden, endişelendiren ve kafasının karışmasına neden olan Fibroadenom nedir, belirtileri ve tedavi yolları nelerdir, Fibroadenom gerçekten korkutucu bir hastalık mı, fibroadenom tedavisinde neler yapılmalı, nasıl bir yol izlemeli? Fibroadenom kötü huylu mudur, nasıl güçültülür? Fibroadenom ile meme kanseri aynı şey mi farkları neler? Fibroadenom biyopsisi nasıl yapılır? Fibroadenom'la ilgili merak edilen sorulara Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ertan Beyatlı verdi.

Çoğu kadını yakından ilgilendiren ve bazılarının maalesef korkulu rüyası olan Fibroadenom hastalığı toplumda oldukça yaygın görülmektedir.

FİBROADENOM NEDİR?

Bu hastalık adını iki ayrı kelimeden almaktadır. Fibroma ve adenoma. Bunlar birleştirildiğinde Latincede Fibro-adenoma veya Türkçe olarak Fibroadenom olarak okunur. Fibroma, bağ dokusunun fibroid hücrelerinden kaynaklanan iyi huylu ve temiz bir oluşumdur. Adenoma, ise beze veya gland anlamına geliyor ve salgı yapan iyi huylu hücrelerden köken alır.

FİBROADENOM KÖTÜ HUYLU MUDUR?

Yani fibroadenomlar aslında iki çeşit temiz ve iyi huylu yani tıp dilinde benign hücrelerden kaynaklanan bir oluşumdur. Yani temizdir, iyi huyludur.

Kadınların kabusu olan bu hastalık en fazla 18-42 yaşlar arasında görülür. Bu yaşlar arasında neredeyse her 10 bayandan 6-7’sinde fibroadenomlar oluşur. Bazen fark edilir bazende çok küçük ve belirtisiz olduklarında fark edilmez ve tesadüfen kontrol esnasında ortaya çıkar. Dünyadaki tüm yaş grubu bayanların %10’unda görülür. Fibroadenomlar, memenin en çok görülen iyi huylu tümörleridir.

FİBROADENOM BİYOPSİSİ YAPTIRMAK ŞART MI?

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Ertan Beyatlı sözlerine şöyle devam etti: 

Fibroadenom genelde yuvarlak, nohut veya bezelye tanesi gibi, elle dokunulduğunda ise sınırları ve dış duvarı düzgün, hareketli kitlelerdir. Bu oluşumlar detaylı muayene esnasında kolaylıkla hissedilir. Muayenede tespit edilen bu kitleler için önce meme ultrasonu sonrada biyopsi gerekir. Neden mi? Çünkü fibroadenom hastalığı bir patolojik terimdir, yani tanı ne muayene nede ultrasonla konulamaz. Kesin tanı için biyopsi ve patoloji şarttır.

FİBROADENOM BÜYÜKLÜKLERİ 

İlk muayenede tespit edilen fibroadenomun çapı 20mm (2cm)üstünde ise hemen biyopsi alınmalıdır. 20mm altındaki kitleler 3 ay aralıkla takip edilir. Anlamlı büyüme (>3mm) tespit edilirse biyopsi alınır. İlk 3 ayda büyüme olmazsa 6 ay arayla tekrar kontrol edilir. Yine anlamlı büyüme görülmezse artık yılda bir sefer kontrol edilmesi yeterli olacaktır.

FİBROADENOM BİYOPSİ NASIL ALINIR?

Biyopsinin alınma şekli ise tartışma konusudur. Genel olarak 40 yaşın altındaki bayanlarda ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) veya tru-cut tabancası ile biyopsi alınır. 40 yaşın üstündeki bayanlarda açık biyopsi tercih edilir. Benim tercihim her zaman açık biyopsiden yanadır bunun nedeni de iğne veya tru-cut ile alınan biyopsilerin yanılma payının yüksek olmasıdır.

FİBROADENOM İLE MEME KANSERİ AYNI ŞEY Mİ?

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Ertan Beyatlı son olarak sözlerine şunları ekledi;

"Fibroadenom ile meme kanseri arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Klinik çalışmalarda ve literatürlerde böyle bir ilişkiye rastlanmamıştır. Fibroadenomla r zararsız ve tamamen iyi huylu tümörlerdir. Çok yavaş bir şekilde büyüme gösterir ve çevre dokulara zarar vermezler.

Aslında Fibroadenom’ların tedavisinden ziyade tanısı önemlidir ve kesin konulmalıdır. Çünkü kesin tanı konulmadan meme kanseri ile karıştırılmasının olasılığı çok yüksektir. Kesin tanı içinde biyopsi ve patoloji şarttır."

Yorumlar