Varis nedir neden olur belirtileri ve tedavi yolları nelerdir?

Koyu renkli damar damar olan görünümü ve kişiyi zamansız ağrılara maruz bırakan varis rahatsızlığının önlemini almak istiyorsanız bu belirtilere kulak verin!

Varis nedir neden olur belirtileri ve tedavi yolları nelerdir?
-A A+

Birçok kişinin şikayetçi olduğu varsi rahatsızlığının önüne geçebilmek için neler yapılabilir? Toplardamarların şişmesi ve gelişmesiyle oluşan bu rahatsızlık kendini nasıl belli eder? gibi sıklıkla sorulan soruların yanıtlarını elmaelma.com okurları için hazırladık. Zamansız ağrılara neden olan varisin önlemini almak için...

VARİS NEDİR?

Varisin bazı belirtileri ciddi anlamda etkisini gösterirken bazende basit tedavilerle önlemi alınabilmektedir. Varis, toplardamarın şişmesi ve genişmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Şişip genişleyen toplar damar hem görüntü olarak hemde kişinin can sıkıcı ağrılara maruz kalmasına neden olmaktadır.

Varis iki nedenle oluşmaktadır; Bunlar toplardamar genişlemesi ve kılcal damar problemidir. Varislerin; başlangıç dönemi yani yalnızca görüntüden ibaret olanlar ve ilerleyerek ağrı ve yaralara kadar giden sıkıntılara yol açanlar olarak evrelere ayrılmıştır. İlk evre sadece kılcal varisler 1-3 mm. arasında olan, yalnızca görüntü itibariyle rahatsızlık verenlerdir ve herhangi bir sağlık problemine dayanmaz. Daha sonraki evrelerde ise kademeli olarak sıkıntılar artar. Önce daha belirgin varisler, ağrılar, şişmeler, ayakkabı giyememe problemi ve sonra yaralara kadar giden acılı şekilleri görülür.

BELİRTİLERİ...

Damar genişlemesi, ciltte taşma yapması, bacaklarda kaşıntının olması. Bacaklarda bölgesel ve şişliklerin olması, uzun süreli ayakta kalınması sonucunda oluşan ağrılar, kılcal damarlardaki varislerde olan ağrıların ve sızlamaların olması,  cildin koy renk alıp sertleşmeye başlaması gibi özellikler varsin habercisi olmaktadır. 

ÖNLEMİNİ ALMAK İÇİN YAPILMASI GERKENLER...

Sıcaktan uzak durun; sıcak varislerin en büyük düşmanlarındandır. Damarları genişleten sıcak suyla banyo, sauna, hamam vs.den kaçınmak gerekiyor.

Soğuk suyla masaj yapın; sıcağın aksine soğuk varisli damarları rahatlatır ve şişliklerin, ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Sabit durmayın; Ayakta sabit bir şekilde ya da oturarak ayaklarınız sarkık durumda uzun süre durmamaya çalışın. Özellikle masa başında çalışanlar için 30-45 dakika aralığında bacakları açmak için yürümek ve otururken yapılabilecek hareketleri uygulamak önemli ölçüde varisi engelleyecektir.

Düzenli yürüyüş yapmaya özen gösterin; hareketsizlikle beraber bacaklarda oluşan basınç, varislerin en büyük nedenidir. Bunun önüne geçmek ise kanın toplandığı bacaklardaki basıncı azaltmaktır. Günde en az 45 dakikalık yürüyüşler kan dolaşımı sağlayacak ve varis oluşumunun önüne geçecektir.

Kilo vermeye çalışın; varisin başlıca nedenlerinden biri de aşırı kilolu olmaktır. Vücudun taşıyabileceğinden fazla kiloda olmak damarlara yoğun bir basınç yapar. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulmak işe yarayacaktır.

Sigara alışkanlığınız varsa hemen veda edin; damar tıkanıklığının en büyük sebeplerinden biri olan sigara damarda kan dolaşımına engelleyerek basınca ve tıkanıklığa neden olur.

Çok uzun süre topuklu ayakkabı ve sert tabanlı ayakkabı giymeyin; Topuklu ve sert tabanlı ayakkabı kan dolaşımına engel olarak basıncı artıracaktır. Dar pantolonlar, taytlar giymekten kaçının; aynı şekilde dar pantolonlar da özellikle kotlar, kan dolaşımının önüne geçecektir.

Varis çorapları; varis problemi olanların en büyük kurtarıcısı olan varis çorabı hala etkin bir yöntemdir. Ailesinde varis problemi yaşayanlar olup kendi de risk grubuna girenler varis çorabıyla varise engel olur ve rahatlama sağlayabilirler.