Zona hastalığı nedir nasıl geçer erken teşhis önem taşıyor!

Zona hastalığı nedir? Nasıl geçer? Zona hastalığı hakkında tüm bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladık! İşte zona hastalığı hakkında merak edilenler!

Zona hastalığı nedir nasıl geçer erken teşhis önem taşıyor!

Zona hastalığı nedir? Zona hastalığı nasıl geçer? Zona hastalığının tedavisi var mıdır? Zona hastalığına iyi gelen yiyecekler nelerdir? Zona hastalığı hakkında tüm merak edilenleri sizler için hazırladık. İşte zona hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler! 

SU ÇİÇEĞİ HASTALIĞI SIRASINDA VÜCUDA YERLEŞİYOR 

Bu hastalık su çiçeği hastalığı sırasında vücuda yerleşmektedir. Bağışıklık sisteminin düşmesiyle birlikte kendini zona hastalığı olarak ortaya çıkarmaktadır. 

KAŞINTI VE DÖKÜNTÜLERLE KENDİNİ GÖSTERMEKTEDİR 

Zona hastalığı, kabarık, kaşıntı ve döküntü gibi  belirtilerle kendini göstermektedir. Aynı zamanda vücudun bağışıklığının düştüğü dönemlerde özellikle stresli dönemlerde ya da yaşlılık dönemlerinde zon hastalığı ortaya çıkmaktadır. 

ŞİDDETLİ AĞRILARA YOL AÇAR 

Bu hastalığa yakalanan kişilerin şiddetli ağrılara yakalanır. Sinir köklerine yerleşen virüs ne yazık ki kişide dayanılmaz ağrılara yol açar. Zona, En çok göğüs ve baş bölgesini etkilemekte, aynı zamanda sırt, karın, kalça, kol, bacak ve boyunda da görülmektedir.  Suçiçeği hastalığı ya da zona geçirmemiş kişiler, ona ile temas ederse, bu virüs kendini suçiçeği hastalığı olarak ortaya çıkarmaktadır. Zona ya da suçiçeği geçirmiş kişiler bağışıklık sistemleri zayıf olmadığı sürece hastalık kendini tekrarlamaz.

ERKEN TEŞHİS ÖNEM TAŞIYOR 

Zona hastalığı da diğer hastalıklar gibi erken teshisi önem taşıyan bir hastalıktır. Hastalığın ilk üç günün de virüsün sinir sistemine yayılmasını engellemek için ilaç tedavisine başlanması gerekir. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde aynı zamanda ek ilaç tavsiyesi de yapılmaktadır. 

BU YİYECEKLER HASTALIĞIN TEDAVİSİNE YARDIMCI OLUYOR!

Bu hastalığın tedavisinde bazı yiyecekler çok iyi geliyor. Bu yiyeceklerden birkaçı; kuşburnu, zerdeçal, bal, semizotu hastalığın tedavisi iin önerilen yiyecekler arasında bulunuyor.  

Yorumlar