Yabancı hasta ilgisi nasıl? Hastalarınızın ne kadarını yabancı hastalar oluşturuyor?

Ülke olarak hekim kalitemiz ve tesislerimizin yeterliliği çok iyi. Hekimlerimizin çıkardığı işler çok iyi biliniyor.

Hüseyin Tırman

Türk doktorlarına güven ve inanç ortalamaların çok üstünde. Ancak ülkemizde sağlık ve reklam ile ilgili mevzuat sınırlayıcı, yurt dışından hastaların sizi bulabilmesi ve inceleyebilmesi için yeterli web ve sosyal medya içeriği üretmek yasal olarak çok da mümkün görünmüyor. Dolayısı ile sizi tavsiye üzerine bulmuş bir hasta burda yapılmış olan işlerinizi incelemek istediğinde neredeyse hiç birşey bulamıyor. Bacasız fabrika diyebileceğimiz sağlık turizminde bu sebepten yeterince altyapımızı oluşturamıyoruz.

Öncesi/ Sonrası fotoğraflar ya da fiyat politikalarımızı açıklamak bir yana, işlem ya da herhangi bir işlem yaparken bile tedavi görüntülerini paylaşmamız yasak. Bu nedenle yabancı hastalara ulaşmak ve onların bize ulaşmaları bir Avrupalı ya da Amerikalı hekime ulaşmalarından daha zor. Dolayısı ile neredeyse hiç yabancı hastamız olamıyor. Oysa gerek ürettiğimiz sonuçlar olarak gerekse fiyat olarak yurtdışından çok daha iyi durumdayız.

En çok hangi ülkelerden hastalar sizi ziyaret ediyor?

Yukarıdaki sorunlar nedeni ile en çok dış ülkelerde yaşayan Türk ve Türk asıllı
hastalarımız oluyor. Kliniğimizde çok yeni sistemler ve yüksek teknoloji ile tedaviler yapmaya çalıştığımız için, belirli aralıklarla yurtdışından gelip tedaviler alan hastalarımız oluyor. Uçak ve konaklama masrafları düşünüldüğünde dahi bazen tedaviler yaşadıkları ülkedekinden daha ekonomik oluyor. Teknolojiye kişisel deneyim ve başarılı sonuçlar da eklenildiğinde, hastalar sizi tercih edebiliyor. Almanya da çok nadir bulunan bir lazer için düzenli olarak gelip giden bir Türk hasta grubumuz var. Yine Hollanda, İsviçre, Avusturya ve Londra gibi ülkelerden düzenli ziyaretler alıyoruz.

yabancı hasta ilgisi nasıl olur?

Yabancılar en çok hangi tedavilere geliyorlar?

Ülke içinden ve ülke dışından en çok gelen tedavi grubu ameliyatsız yüz germe ve
bakım işlemlerinin kombinasyonu olan tedaviler. Hastalar aynı gün içinde cilt
yüzeyinin küçültülmesi için "Endolift Lazer Ağı” aynı gün içinde dolgu ve botokslarının yapılması ve hatta cilt kalitesi için lazer uygulamaları gibi kombine bir tedaviyi alabiliyorlar. Bunun yanı sıra yine aynı gün içinde hastada gıdı ya da bölgesel yağlanmalar var ise; "ameliyatsız lazer lipo" seansları da uygulanabiliyor. Bu işlemler Avrupa ve Amerika’ya göre daha makul fiyatlı olduğu için birkaç günlük ziyaretlerin bile ülkemizde uçak ve konaklama dahil daha makul rakamlara tamamlayabiliyorlar.

Yabancı hasta ilgisini çekmek için ne tür sosyal ağlara başvuruluyor?

En büyük referans kulaktan kulağa yayılmak... Günümüzde sosyal medya çok etkili, özellikle de Instagram. Fakat yasal reklam politikamız yüzünden bir Amerikalı doktor kadar Instagram’da hedefe yönelik paylaşımlarda bulunamıyoruz. Ya da bizimle ilgilenen bir hasta web sayfamızda malesef kısıtlı içerik ile karşılaşmak zorunda kalıyor. Tüm sosyal mecralar iletişim konusunda olduğu gibi hastalarımızın bizi bulması için de çok etkili...

Estetik uygulama fiyatlarını yurtdışı fiyatları ile karşılaştırabilir misiniz? 

Özellikle cerrahi kısmı avantajlı. Meme büyültme ve küçültme, saç ekimi, liposuction ve karın germe kısmında plastik cerrah ve saç ekimi ile uğraşan hekimlerin çok talep gördüklerini biliyorum. Benim uzmanlık alanım medikal estetik hekimliği. Amerika'da ürün miktarına göre de değişen botoks uygulamaları 500 - 1000 $ aralığındadır. Avrupa'da botoks 450 pound ya da euro civarında uygulanıyor. Bizde ise bu 200 doların biraz altında, dolgu uygulamalarında da rakamlar ciddi olarak makul. 

İş dünyasının estetik tedavilere ilgisi nasıl? En çok hangi estetikleri yaptırıyorlar?

İş dünyası bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de gittikçe rekabetin arttığı günleri yaşıyor. Dolayısı ile donanımlı olma kavramının yanı sıra prezantable olmak da artık çok önemli bir hale geldi.  Herkes genç, sağlıklı, dinamik ve iyi görünmek istiyor. Yaşam süresinin uzaması ile de, insanlar mesleklerine ya da kariyerlerine daha uzun süre devam etmeleri gerektiğini de biliyorlar. Dolayısı ile estetik iş dünyası için de vazgeçilmez olmaya başladı. Yoğun iş temposu, seyahat ve toplantılar arasında en çok talep gören tedavi ameliyatsız estetik. Özellikle erkekler için ameliyat zaten henüz bir seçenek değil. Ameliyatsız yüz germe, toksin ve dolgu uygulamaları, cilt gençleştirme en çok talep gören tedaviler. Kimse artık görüntüsünden kaynaklanan negatif bir mesaj taşımak istemiyor.

Medikal Estetik Hekimi Dr. Hüseyin Tırman'ın YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

 Estetikte bir günde neler yapılabilir? Tek seansta selülit tedavisi

 

"Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazan tüm yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal sorumluluk kabul etmemektedir."
Yorumlar