Sabunla vajina yıkamak pH dengesini bozuyor!

Sabunla vajina yıkamak doğru mudur? İlişki sonrası vajina nasıl temizlenmelidir? Vajina temizliği ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Sabunla vajina yıkamak pH dengesini bozuyor!

Sabunla vajina yıkamak doğru mudur? Vajina temizliği nasıl yapılmalıdır? Vajinanın temiz olduğu nasıl anlaşılır? Vajina temizliği yapılarak hamile kalma riski düşürülür mü? Vajina temizliğine dair tüm merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe'den öğrendik. İşte vajina temizliğinde yapılan hatalar! 

YIKAMAYLA HAMİLE KALMA İHTİMALİNİ DÜŞÜREMEZSİNİZ 

Vajinayı yıkamanın iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi spermleri yıkamak ve gebelikten korunmaktır. İkincisi ise karşı taraftan bir şeye bulaşma ihtimali varsa bunu ortadan kaldırmaktır. Ancak her ikisi de kesin çözüm değildir. Spermler çok hareketli olduğundan dolayı ilişki anında yollarına girerler. Yıkamazla hamile kalma ihtimalini düşüremezsiniz. Eeğer düşecekse de bu ihtimal yüzde 1 kadardır. 

VAJİNAYI SUYLA YIKAMAYIN 

Vajinayı suyla yıkamak oldukça yanlış bir harekettir. Enfeksiyon üreten bakterilerin, virüslerin ve mantalarin giderilmesini temiz etmez. BU davranışın temizlik açısından hiç bir anlamı yoktur. 

VAJİNANIN İÇİNİ SABUNLA YIKAMAK PH DENGESİNİ BOZUYOR 

Vajinayı sabunla yıkamakta doğru bir davranış değildir. Bu da vajinanın pH dengesini bozmaktadır. Aynı zamanda yanma hissi oluşturacağı için vajinada bulunan yararlı bakterilerinde yok olmasına neden olmaktadır. Bu da ciddi enfeksiyonlara neden olur. Vajina için üretilen temizleme sıvıları sadece dış genital bölge için tasarlanmıştır.

VAJİNANIN İÇİNDE DOĞAL KORUYUCU VARDIR 

Vajinanın içerisinde bulunan doğal bir koruyucu vardır. BU bölgeye kullanılan kozmetik ürünleri bu koruyuculara zarar vermektedir. Bu da yine enfeksiyonların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kozmetik ürünlerin rahim yolunun içine uygulanması doğru değildir. 

VAJİNA KENDİ KENDİNİ TEMİZLEYEN BİR ORGANDIR 

Vücudumuzun kendi kendini temizleme mekanizması vardır. İçerisinde sürekli olarak bulunan salgı bakterileri öldürmeye yönelik asitler barındırmaktadır. Bu nedenle vajinaye hiçbir şey yapılmasa bile vajina her daim temiz kalacaktır. Sonuç olarak vajinanızın pH dengesini bozmak istemiyorsanız ve çeşitli enfeksiyonlara neden olmasını istemiyorsanız yıkamamaya özen göstermelisiniz. Özellikle rahim yoluna giden kısımdan bahsediyoruz. 

 

 

Yorumlar