Kayısı reçeli yapmanın bir kaç adımda püf noktaları!

Sabah kahvaltılarında anne eli değmiş gibi evde kayısı reçeli yapmanın en kolay yöntemlerini elmaelma.com okurları için bir araya getirdik!

Kayısı reçeli yapmanın bir kaç adımda püf noktaları!

Sabah kahvaltıları için kızarmış ekmeğin üzerine sürüp yiyebileceğiniz ev yapımı kayısı reçel tarifini bir araya getirdik! Evde pratik bir şekilde kayısı reçeli yapmanın adım adım püf noktalarına göz atarak sizde evde kendi kayısı reçelinizi yapabilirsiniz! Güne başlangıcın en keyifli öğününde damak zevkinize lezzet katan bu tarifi deneyebilirsiniz! İşte evde en kolay tarifle kayısı reçeli yaparak sabah kahvaltılarınıza lezzet katabilirsiniz. 

Malzemeler: 700 gram kayısı, 400 gram şeker, 1/4 adet limonun suyu, 1 su bardağı içme suyu yeterli olacaktır.

Yapılış aşaması; Kayısıları iyice yıkayın ve ortadan ikiye bölerek çekirdeklerini çıkarın. Çekirdeklerini çıkardığınız kayısıları dörde bölün ve orta boy bir tencerenin içerisine alın. Tencereye aldığınız kayısıların üzerine şekeri ilave edin ve kapağını kapatarak 2-3 saat kadar bekletin. Suyunu hafif hafif bırakmaya başlayan kayısıların üzerine içme suyu ilave edin ve kısık ateşte kaynatmaya başlayın.
Belli aralıklarla yavaş yavaş karıştırın, kıvamı ve suyunu kontrol edin. Üzerinde oluşan köpükleri alın. Kıvam aldığında içerisine yarım limonun suyunu ilave edin ve karıştırın. Kapağını kapatarak bu şekilde 5 dakika daha kaynatın. Reçel iyice kıvam aldığında altını kapatın. Reçel soğuduğunda cam bir kavanozun içine koyarak güneş görmeyecek bir yerde bekletin.

Yorumlar