Atilla Atasoy kimdir Nilgün Belgün'ün aşkından ağladım dediği sevgilisi

Atilla Atasoy kimdir? Nilgün Belgün'ün aşkından ağladım dediği eski sevgilisi Atilla Atasoy 90'ların en ünlü şarkıcılarındandı. İşte Atilla Atasoy biyografisi.

Atilla Atasoy kimdir Nilgün Belgün'ün aşkından ağladım dediği sevgilisi

Oyuncu Nilgün Belgün bugün Fox TV'de yayınlanan Çağla ile Yeni Bir Gün programına konuk oldu. Enerjisi ve samimi açıklamalarıyla her zaman dikkatleri üzerine çeken Nilgün Belgün geçmişte platonik olduğu aşkını ve yıllar önce aşkından hüngür hüngür ağladığı ünlü şarkıcının kim olduğu açıkladı. Nilgün Belgün 70 yılların sonlarına doğru platonik aşık olduğunu ve asla açılamadığını söyledi. Nilgün Belgün'ün platonik aşkı ünlü oyuncu Metin Akpınar çıktı. Öte yandan, aşkından çok ağladım dediği ünlü şarkıcı ise Atilla Atasoy çıktı. Ekranda Nilgün Belgün'ün açıklamalarını dinleyenler Atilla Atasoy kimdir, ne iş yapıyor, kaç yaşında diye aramaya başladı. Biz de siz elmaelma.com okurları için Atilla Atasoy biyografisini derledik. 

Atilla Atasoy, 1953 yılında Muğla'nın Milas ilçesinde doğdu. Aslen Marmaris'li olan Atilla Atasoy, ilk, orta ve liseyi 2'ye kadar Antalya'da okudu. Daha sonra babasının memuriyeti nedeniyle gittikleri Ankara'da, Atatürk Lisesini ve 1975 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ni bitirdi. 1982 yılında eczanesini açtı. Beş yaşında müzik ve mandolin dersleri ile başlayan müzik eğitimi, ilk okulda ses ve oyun gücü yarışmasında birinci olup “Çoban” adlı müzikalde başrol oynamasıyla ağırlık kazandı.

Öğrenimi süresince tiyatro, müzikal, Türk Sanat, Türk Halk Muziği, halk dansları, bale, modern dans çalışmalarında bulundu. 1971 yılında Hıncal Uluç'un sunduğu “Bil Bul” adlı yarışma programının hata filmlerinde oynayarak kamera ile tanıştı. Atasoy daha sonra 1972 yılında Yavuz Gökmen'in prodüktörlüğündeki müzik-eğlence programıyla besteci-şarkıcı olarak lanse edildi. Ankara Radyo ve Televizyonu ile başlayan bir çok toplu ve solo programlarda, kendi bestelerinin yanı sıra Halk Müziği modernizasyonları ve Türk Sanat Muziği orkestrasi.

ATİLLA ATASOY EUROVISION SERÜVENİ

Türkiye onu asıl 1975 Eurovision Türkiye elemelerinde ikinci olduğu “Dilenci” şarkısıyla tanıdı. O yıl HEY dergi'sinin Ümit Veren Şarkıcı ödülünü aldı.

1975-1977 arasında en çok tanınan şarkıları “Haberler / Kurtulamazsın” (1975), “Sitem” (1976), “Bir Gün Beni Ararsan” (1977) idi. 1978'de “Bir Gün Beni Ararsan” ve “Avare” isimli albümlerini çıkardı.

1979-1980 yıllarında yedek subay eczacı olarak askerliğini yaptı. Şapka koleksiyonunu var.

Yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da (Tunus, Bulgaristan ve İsveç'te) ödüller kazandı. 6 Haziran 1982 Bulgaristan'ın Slanchev Briag kasabasında yapılan 18. Altın Orfe Müzik Festivali'nde, “Fırtına” ve “Like Bird” adlı parçalarla Türkiye'yi temsil eden Attila Atasoy iki özel ödül aldı.

1987'de “Farzet ki Ben Seni Hiç Tanımadım” şarkısı ile kendini tekrar hatırlattı. 1989'da Erdal Çelik'in yorumladığı söz ve müziği kendisine ait olan “Yaz Yağmuru” adlı bestesi Altın Güvercin Yarışması 3’üncülüğü aldı.

NİLGÜN BELGÜN'LE 6 YIL BİRLİKTEYDİ

Atilla Atasoy, 1984'ten 1990'a kadar Nilgün Belgün ile aşk yaşadı.

1994 yılında ekonomist Füsun Fesli ile evlendi ve 1999 yılında boşandı. Bu evlilikten Ada isminde 1995 doğumlu bir kızı var.

Yorumlar