Naim Süleymanoğlu kimdir hayat hikayesi beyaz perdeye taşınıyor!

Gişe rekoru kıran Müslüm filminin yapımcısı Mustafa Uslu, şimdide halterci Naim Süleymanoğlu'nun hayatını beyaz perdeye taşıyacak!

Naim Süleymanoğlu kimdir hayat hikayesi beyaz perdeye taşınıyor!

Müslüm gürses'in hayatının canlandırıldığı ''Müslüm'' filmi Ekim ayında vizyona girdi. Vizyona girmesiyle birlikte gişe rekoru kıran filmin yapımcısı Mustafa Uslu, şimdi yeni filmi için gün sayıyor. Yapımcı Mustafa Uslu, şu ana 4,5 milyona yakın kişinin izlediği Müslüm filminden sonra bu kez Türk spor tarihinde büyük iz bırakan halterci Naim Süleymanoğlu'nun hayat hikayesini film yapacak. Mustafa Uslu bir yıl sonra vizyona girecek film için şimdiye kadar neden çekmemişler, Naim Süleymoanoğlu, başarılarıyla Türk sporunda iz bırakmış bir isim dedi.  'Müslüm'ün yapımcısı Mustafa Uslu, "Çok güzel ve etkileyici bir film olacak, Naim Süleymanoğlu bu kez sinemada rekor kıracak diye düşünüyorum" dedi.

TÜRK SPORUNDA İZ BIRAKAN SÜLEYMANOĞLU'NUN HAYATI FİLM OLUYOR 

Yapımcı Mustafa Uslu, şu ana 4,5 milyona yakın kişinin izlediği Müslüm filminden sonra bu kez Türk spor tarihinde büyük iz bırakan halterci Naim Süleymanoğlu'nun hayat hikayesini film yapacak.

'NEDEN KİMSE ÇEKMEMİŞ?'

Bir yıl sonra vizyona girmesi planlanan filme ilişkin açıklamada bulunan Uslu, Naim Süleymanoğlu'nun bir efsane olduğunu belirterek, "Naim Süleymanoğlu, ilk dünya rekorunu 16 yaşında kırmış. Olimpiyatta üst üste 3 kez altın madalya kazanmış bir isim. Bana hep soruyorlar, 'Neden gerçek hayat hikayelerini filme çekiyorsunuz?' diye. Ben de soruyorum, 'Neden şimdiye kadar kimse çekmemiş?' Kahraman Astsubay Süleyman (Dilbirliği) Amcamız, Müslüm Gürses, Aşık Veysel, Gülsüm (Kabadayı) Anne, Dumlupınar Denizaltısı'nda şehit olan askerlerimiz ve daha niceleri. Ülkemizde, Naim Süleymanoğlu'nun hayatı gibi anlatılmaya değer, unutulmaması gereken, gelecek kuşaklara aktarılması şart olan o kadar değerli hayatlar var ki" dedi.

KİMİN OYNAYACAĞI HENÜZ BELLİ DEĞİL 

Mustafa Uslu, Naim Süleymanoğlu'nu kimin oynayacağının henüz belli olmadığını söyleyerek, henüz düşünme aşamasında olduklarını dile getirdi.

''BU KEZ SİNAMADA REKOR KIRACAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM''

Hiçbir başarının kolay kazanılmadığının altını çizen Mustafa Uslu, sözlerine şöyle devam etti: "Naim Süleymanoğlu, podyumda kendi kilosunun iki, üç katı ağırlığında halterleri kaldırıp adını dünya spor tarihine yazdırırken biz de onunla birlikte ekran başında nefesimizi tuttuk, tek yürek olduk, dua ettik. Ama oralara gelene kadar bu insan neler yaşadı? Bulgaristan'da ne badireler atlattı? Türkiye'ye geldikten sonra neler oldu? Yine çok güzel ve etkileyici bir film olacak, Naim Süleymanoğlu bu kez sinemada rekor kıracak diye düşünüyorum."

''GERÇEKLERİ ANLATMAYI TERCİH EDİYORUM''

"Naim, Time dergisine kapak olmayı başarmış sayılı isimlerden. Ben filmlerimde bilinenin arkasını, herkesin bildiğini sandığı ama bilmediği, farkında olmadığı gerçekleri anlatmayı seviyorum ve tercih ediyorum."

''ÇİÇERO'' 2019 OCAK AYINDA VİZYONA GİRECEK!

"Serdar Akar’ın yönettiği 'Çiçero' filmimiz 2019’un ocak ayında vizyona girecek. Ayla ve Müslüm'ün yönetmeni Can Ulkay’ın çektiği 'Turkish'i Dondurma' filmi mart ayında izleyiciyle buluşacak. Bu arada başrolünde Binnur Kaya’nın oynadığı 'Gülsüm Anne' filmimizin çekimleri de yakında başlayacak. Türk Herkül: Naim Süleymanoğlu filmi de yine 2019’da, kendisinin ölüm tarihi olan 18 Kasım’da vizyona girecek şekilde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz." Filmin yönetmenliğini ise Hilal Saral üstlenecek.

NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR? 

 23 Ocak 1967'de Bulgaristan'da dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu, haltere 1977'de başladı. 15 yaşında iken Brezilya'da düzenlenen dünya gençler halter şampiyonasında 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. Onaltı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni ünvanını aldı.1983 yılında Viyana'da yapılan turnuvada, 56 kiloda dünya rekorlarını sırası ile koparmada 130.5, silkmede 165 ve toplamda da 295 kilo olarak kırdı. Daha sonra bu rekorlarını yine kendisi kırdı. 1986 yılında dünya şampiyonasında 60 kilo kategorisinden katıldı ve toplamdaki rekorunu 335 kiloya çıkararak dünya şampiyonu oldu. 1988 Seul Olimpiyatları'da ise yine 60 kilo kategorisinde muhteşem rekorlar kırdı. (Toplam: 342,5 kg) Naim Süleymanoğlu'nun Seul'daki muhteşem başarısı ile Türkiye'ye olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.1984, 1985 ve 1986'da dünyada, yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angles Olimpiyatları'na, Bulgaristan'ın da Sovyetler Birliği'nin yanında boykota katılması nedeniyle katılamayan Süleymanoğlu, ülkesindeki baskılardan kurtulmak için, 1986 senesinde, Melbourne, Avustralya'da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda bir süre ortadan kaybolan ve daha sonra 11 Aralık'ta ortaya çıktığında, Türk Büyükelçiliği'ne sığınarak, Türkiye'de yaşama, ve Türk Milli Takımı adına karşılaşmalara çıkma telebinde bulunan sporcu, talebinin kabul edilmesinin ardından, Naim Süleymanoğlu adını aldı.1992 Barcelona Olimpiyatları'nda, rakiplerine karşı ezici üstünlük sağlayarak, yurda altın madalyayla dönen Naim Süleymanoğlu, yine o sene, Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçildi. 1993 Dünya Şampiyonasında, 3 altın madalya kazanmasının yanı sıra, 2 de dünya rekoru kıran halterci, 1994'te Bulgaristan'da yapılan, Avrupa Halter Şampiyonası'nda da, sadece üç kaldırış yaparak, üç dünya rekoru kırdı.Çin'de yapılan dünya şampiyonasında sakatlığı devam ediyordu ve 3 altın madalya kazandı. Naim Süleymanoğlu, Uluslararası Halter Federasyonu'nun Aralık 2000'de Atina'da toplanan kongresinde asbaşkanlığa seçildi.

 

naim süleymonoğlunun hayatı fılm oluyor

 

Yorumlar