Alıç sirkesinin faydaları neler strese birebir!

Yaygın olarak bilinmese de insan vücuda sağladığı faydalarla ağızları açıkta bırakıyor! Strese bire bir fayda sağlayan alıç sirkesinin faydalarını sıraladık!

Alıç sirkesinin faydaları neler strese birebir!

Halk arasında yemiş olarak adlandırdığımız küçük boyutlarda sarı turuncu gibi renkleri olan bu meyve ağızda hafif bir buruşukluk bırakmasıyla biliniyor. Her ne kadar sbu meyvelerden sirke yapılması biraz tuhaf gelse de çıkan sonuç ve insan vücuduna sağladığı faydaları duyan şaşıp kalıyor. Bizde elmaelma.com okurları için 'Alıç sirkesi faydaları neler? Alıç sirkesi nasıl kullanılır? Alıç sirkesi nasıl yapılır? Alıç sirkesi için hangi malzemeler gerekli?' gibi merak edilen soruları yanıtladık!

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR!

Alıç sirkesinini içerisinde bulunan güçlü antioksidan özelliği vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Durum bu şekilde olunca düzenli işleyen bağışıklık sistemi kan doaşımının düzenli bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmakla beraber kanın temizlenmesini sağlıyor.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI RİSKİNİ AZALTIYOR!

Vücutta kanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olan alıç sirkesi kalp krizi ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Damarları tehdit eden olumsuz durumlara kaşı devreye giren alıç sirkesi damar tıkanıklığı gibi sorunlara karşı büyük bir koruma sağlıyor.

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR!

Vücuttaki kan dolaşımına büyük etkisi olan alıç sirkesi beynin ihtiyaç duyduğu oksijeni rahatlıkla ileterek beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Bu sayede ilerleyen yaşlarda görülebilen hafıza kaybı gibi durumların önüne geçiyor.

SİNİRLERİ YATIŞTIRIYOR

Alıç sirkesi vucudu rahatlatmaya yardımcı oluyor. Sinir sisteminin sistematik bir şekilde işlemesine yardımcı oluyor. Böylelikle sinir, stres gibi negatif durumların oluşmasını engelliyor. 

ALIÇ SİRKESİ NASIL YAPILIR? 

Malzemeler: 1 kg alıç, 3 tatlı kaşığı kaya tuzu, 1 adet elma, 1 çay bardağı elma sirkesi, 2 tatlı kaşığı toz şeker, 2 litre su yeterli olacaktır.

Yapılış aşaması; Büyük bir cam kavanozun içerisine su ekleyin. Daha sonra alıçları iyice yıkayıp suyunu süzme işleminin ardından su dolu cam kavanozun içerisine ekleyin. Elmaların kabuğunu soymadan dilimleyip kavonaza atın. Ardından tuz şeker ve sirkeyi de ekledikten sonra cam kavanozun kapağını kapatın ve elde ettiğiniz karışımı çalkalayın. Sirkenin oluşmunu tamamlaması için karanlık ve serin bir yerde muhafaza edin. Yaklaşık 15-20 gün kadar bekledikten sonra alıçlar dibe dökünce hazır olduğunu anlayabilirsiniz.

Yorumlar