Hangi meyve hangi ayda yenmeli? Haziran ayında kaçırmamanız gereken meyveler...

Sağlıklı beslenmek ve mevsiminde yenilmesi gereken meyvelerin takvimini çıkardık!

Hangi meyve hangi ayda yenmeli? Haziran ayında kaçırmamanız gereken meyveler...

Sağlıklı beslenmenin önemli kurallarından biri de mevsiminde tüketilmesidir. Özellikle vitaminleri doğal yollarla ulaşabileceğimiz meyve tüketimleri oldukça önemlidir. Hangi meyve hangi mevsimde yetişir, hangi meyveyi hangi mevsimde yemeliyiz? Elmaelma.com olarak mevsiminde tüketebileceğiniz meyvelerin listesini bir araya getirdik! Sizde aşağıdaki aylara göre tüketilmesi gereken meyvelere göz atarak meyve tüketimlerinize dikkat edebilirsiniz. 

Gerek vitaminleri ile ön planda olan gerek vücudun ihtiyacı olan şeker ihtiyacını karşılamada oldukça önemli olan meyve tüketimlerinizi yetiştiği mevsime göre tüketerek etkisini arttırabilirsiniz. 

Hangi Meyve Hangi Mevsimde Tüketilir?

Mayıs ayı gelince etrafi bir çilek kokusu kaplar. Meyveler arasında oldukça rabet gören çilek meyvesini Mayıs ayında bol bol tüketebilirsiniz. Ancak sadece çilekle bitmiyor Mayıs ayında kütür kütür yiyebileceğiniz yeşil erik, malta eriği ve dut gibi meyveleri tüketmeye özen gösterin!

Haziran ayında özellikle kulaklara küpe yaptığımız kiraz meyvesini patlayana kadar yiyebilirsiniz. Kirazın yanında yeşil erik, kayısı, şeftali dut ve malta eriğine midenizde yer açabilirsiniz.

Temmuz ayında çeirdeğiniz kırıp yiyebileceğiniz kayısı, şeftali kavun ve yeşil eriğin artık yerini sarı eriğe bıraktığı karpuzun ortaya çıktı dönemde ahududu, vişne meyvelerini rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ağustos ayı meyve çeşitliliğinin en çok olduğu aylardan biridir. Bu ayda kavun, kayısı, kırmızı erik, vişne, böğürtlen, incir, karpuz, mürdüm eriği ve üzüm gibi meyvelerine bol bol doyabilirsiniz.

Eylül ayı her ne kadar yazsonu ayı olsa da fındık, mürdüm eriği, kavun, üzüm, incir gibi meyveleri tüketebilirsiniz.

Ekim ayında özellikle ceviz, armut, greyfurt, mandalina, muz gibi meyveleri yemeye özen gösterin.

Kışa giriş yaptığımız Kasım'da elma, üzüm, mandalina, nar, üzüm, ayva, Trabzon hurması gibi meyveleri tüketerek soğuk havalara karşı bağışıklık sisteminizi destekleyen meyveleri tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Aralık ayında portakal, nar, kivi, kestane, armut, ayva gibi meyveleri tüketmeye özen gösterin.

Kışı tam anlamıyla yaşadığımız Ocak ayında bol bol portakal, ayva, armut, elma ve greyfurt gibi meyveleri tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Şubat ayında bol bol muz, portakal, greyfurt, ayva gibi meyvelere ağırlık verebilirsiniz.

Mevsim geçişleri olarak adlandırdığımız Mart ayında nezle, grip hastalıklarının yakamızı bırakmadığı bu ayda elma ve muz tüketebilirsiniz.

Yazın çağrısını yapan Nisan ayında tüketebileceğiniz can eriğini afiyetle yiyebilirsiniz.

Yorumlar