Para tasarrufu nasıl yapılır?

Para ne yazık ki kolay kazanılan bir şey değildir. O yüzden har vurup harman savurmak yerine bırakın paranız cebinizde kalsın hemde birikim yapın!

Para tasarrufu nasıl yapılır?

Yaşamdan çok fazla isteklerimiz var... Her ne kadar güzel planlar, geleceğe yönelik yatırım planları yapılsa bile para tasarrufu yapmak hayal kurmaktan daha zor ne yazık ki. Bu noktada sizler için dışarıdan ufak görünse bile bir araya geldiklerinde fark yaratan para tasarruf yollarını derledik...

Televizyon tutkunuza bir son verin!

İlk olarak bir çok kişinin ev içinde gürültü yapsın diye açık bıraktıkları televizyonu kapatmak paradan tasarruf etmenin en büyük yollarından bir tanesidir. Televizyonu çok sık izlemek yerine kendinize farklı ilgi alanları oluşturabilirsiniz. Unutmamalısınız ki televizyonun belirli izleme periyotlarından sonra yaşam için ve sağlık için bir çok zararları da bulunmaktadır. 

tasarruf

Pahalı ve anlamsız hediyelerden kaçın!

Arkadaşınızın doğum gününe veya bir arkadaşınıza içinizden hediye almak geliyorsa pahalı hediyelerde kaçının. Bunun yerine hediyenize fazla para ve gereksiz hediye yerine maneviyatınızı konuşturup daha tatlı ve kullanışlı hediyeler yapın! Nasıl mı evinizde yapabileceğiniz maliyeti düşük hediyeler yapabilirsiniz. Mum, kokulu sabun, kurabiyeler ve daha birsürü başka türde hediyeleri tercih edebilirsiniz. Unutmamalısınız ki bu yaşamın bir çok alanında geçerli olan 'El emeği göz nuru' hiç bir zaman unutulmaz ve nesilden nesile aktarılır!

para tasarrufu nasıl yapılır

Kendinize 30 gün zaman biçin!

Eğerki çok fazla alışveriş yapıyorsanız veya ihtiyacınız olmadığı halde alışveriş yapmaya meyilliyseniz sizin için 30 gün aralık önerimiz var. 30 gün aralık, 30 gün düşünme, 30 gün zaman verme ne derseniz diyin alışveriş yapacağınız zaman önce kendinize şu soruyu sormanız çok önemli ''Buna gerçekten ihtiyacım var mı?'' yada kendinize 30 gün verin 30 gün sonra da aynı şeyi gerçekten isteyip istemediğiniz ölçmüş olacaksınız bu plan sayesinde önceki alışveriş rutininizle kıyasladığınızda gözle görülür bir fark olacağına eminiz...

Günü kurtaran ev partileri...

Evde geçirilen vakit ile dışarıda geçirdiğiniz vakti kıyasladığınız zaman evde olmak her zaman daha ekonomiktir. Bu konuya genel anlamda bakacak olursanız ev ortamı her zaman daha rahattır ve daha eğlencelidir arkadaşlarınızla dışarda görüşmek yerine onları evinize davet edin böylelikle hem keyifli dakikalar geçirmiş olacaksınız hemde daha az masraf yapmış olacaksınız.

para biriktirmek

Bol bol su için...

Suyun sağlığa olan faydaları saymakla bitmez ama biz sizin için bugün suyun cebe olan faydasından bahsedicez. Gün içerisinde bol bol su için su hem cildinize ve birçok sağlık problemlerinize iyi gelecektir... Yemekten önce bol bol su içtiğinizde daha az yemek yemenizi sağlar böylelikle hem fazla fazla kilo almakta kurtulacaksınız hemde daha sağlıklı olacaksınız. 

Enerji tasarruflu ampullere yönelin!

Bu ampüller hem daha az maliyeti olan ürünler hem de öteki ampüllerle kıyasladığınızda daha uzun ömürlüdür bu yüzden tercihiniz enerji tasarruflu ampüller olmasına özen göstermelisiniz.

 

Yorumlar