Ramazanda hazımsızlık yaşamamak için ballı su ile orucunuzu açın!

Ramazan ayında tüm gün vücudu aç ve susuz bırakmanın ardından bir an yeme içmeye yüklenilmesiyle hazımsızlık sorunu yaşamamak için ballı su ile orucu açın!

Ramazanda hazımsızlık yaşamamak için ballı su ile orucunuzu açın!

Ramazan ayında uzun süreli gün içerisinde su ve aç kalmanın ardından iftar saatinde yeme içmeye birden yüklenilmesi hazımsızlık sorununa neden oluyor. Sık sık şikayet edilen hazımsızlık sorunu ile baş etmek için Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, orucu ballı su ile açmayı önererek dikkat edilmesi gereken ve hazımsızlık sorunu yaşamamak için önerilerde bulundu.

Ramazan ayında artan hazım sorunu yaşamamak, mideyi rahatlatmak ve gün boyu susuzluğa karşı vücut direncinizi arttırmanızın bir yolu da ham bal tüketmekten geçiyor. İşlem görmemiş çiğ halde tüketilen ham balın metabolik stresi de azalttığı belirtiliyor. 

ORUCU BALLI SU İLE AÇARSANIZ...

Balı şeker yerine sıcak ve soğuk içeceklerde, pasta, kek ve kurabiyelerde kullanmaya özen gösterin. İnsanlar iftar sofrasında kola ve hazır içecekler tüketiyor, bunun yerine bal şerbeti ile oruç açmak mideyi rahatlatacaktır. Boş mideye alınan ham bal, mide asidini nötralize ediyor. Balın kabızlığı giderdiği, vücuttaki kanı temizlediği, damarları genişlettiği ve kan dolaşımını kolaylaştırdığı, kalbi güçlendirdiği, yağ hazmını kolaylaştırdığı biliniyor. Sahurda 2 tatlı kaşığı balı mutlaka yemek gerekiyor. Balı içtiğiniz çayada ekleyebilirsiniz, böylece gün boyunca susuzluğunuzu önleyebilirsiniz. Ilığa yakın suya 2 tatlı kaşığı bal koyarak hazırladığınız bal şerbeti ile bağırsak hareketlerini arttırıp vücut şişkinliğinizi üzerinizden atabilirsiniz.

2 KAŞIK BAL İLE SİNDİRİM SİSTEMİNE DESTEK VERİYOR!

Artan hamur işi, şerbetli tatlı, kırmızı et gibi besinlerin tüketimi, sindirim zorluğu ve mide şişkinliği gibi problemlere ve dolayısıyla metabolik strese neden olabiliyor. Metabolik stresi önlemek veya azaltmak için  özellikle  pastörizasyon işlemi görmemiş çiğ balın diğer bir adı ile ham balın tüketilmesi tavsiye ediliyor. İftar ve sahur öğünlerinde  yemeğe başlamadan önce   2 tatlı kaşığı ham  bal, hazmı kolaylaştırıyor ve  mideyi rahatlatıyor.

 İFTAR VE SAHUR SOFRALARINDA BALA YER AÇIN!

Ramazan ayında soflarımızda balı eksik etmememiz gerekiyor. Ramazan’ın gelmesiyle artan hamur işi, şerbetli tatlı, kırmızı et gibi besinlerin tüketimi, sindirim zorluğu ve mide şişkinliği gibi problemlere ve dolayısıyla metabolik strese neden olabiliyor.Mide sorunları yaşayanlar için iftarın bir bardak ballı su ile açılması mideyi rahatlatır. Ayrıca iftar ya da sahur yemeğine başlamadan önce  bir yemek kaşığı balın su ile  karıştırılıp içilmesi hem mideyi yemeğe hazırlayacak hem de baldan alınacak antioksidanlar sayesinde midenin kuvvetini artırmaya yardımcı olacak. İftar ve sahurda balı tüketmeyi asla ihmal etmemenizi öneriyoruz. İster ılık suyla, isterseniz çayınızın içine,  ya da peynir, pide ile beraber balı rahatlıkla 1 veya 2 yemek kaşığına kadar tüketebilirsiniz.

BAL TOKLUK HİSSİ VERİYOR!

Balın sindirimi kolaylaştırıp metabolik stresi azalttığını vurgulayan Ahmet Bağran Aksoy, "Ramazanda özellikle uzun süre aç kalmaktan dolayı mide bir anlamda kendisini dinlenmeye çekiyor ancak iftar sofralarında ağır yiyeceklerin bir anda tüketilmesi çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarını beraberinde getirebiliyor. Bal, sindirimi kolaylaştıran bir besindir.

Ayrıca karaciğerden toksinlerin temizlenmesine de yardımcı olur. Balın, metabolik stresi azaltması sayesinde sahur nedeniyle değişen uyku düzenimizi yoluna koyma özelliği de bulunuyor. Genel olarak Ramazan’da tatlı tüketmeyi severiz. Bal, doğal tatlandırıcı özelliğiyle bu ihtiyacımızı sağlıklı bir şekilde karşılamamızı da sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

 

Yorumlar