Pişirmeye bile gerek olmayan çilek şerbeti tarifi

Çilek şerbeti nasıl yapılır diyenlere sadece 5 dakikanızı alacak pratik bir çilek şerbeti tarifi hazırladı. Üstelik pişirmeye bile gerek yok.

Pişirmeye bile gerek olmayan çilek şerbeti tarifi

Hem çilek mevsimi hem de Ramazan. İftarda susuzluğunuzu gidermek için çileklerden sizin için şahane bir şerbet tarifi hazırladık. Üstelik iftara 5 dakika kala bile yapmanız mümkün. Kaynatma ve soğutma derdi bile yok. İşte pişirmeye bile gerek olmayan 5 dakikalık çilek şerbeti tarifi için gerekli olan malzemeler...

Yarım kilo lezzetli çilek, 5 su bardağı su, 1 bardak toz şeker, bir kaç yaprak nane ve yeteri kadar buz.

YAPILIŞI: Çilek şerbeti yapmak için öncelikle çileklerin saplarını çıkararak iyice yıkayın. Ardında derin bir kaseye alın. Bir mutfak blenderı ile çilekleri iyice ezin. Suyunun çıkmasından endişe etmeyin. Tüm parçaları ezildiğinde içine önce şekeri atıp bir kaç kez karıştırın. Ardından kıvamını isteğinize göre ayarlayacak kadar suyu ekleyin. Bizim çilekler için 5 su bardağı idealdi ancak çileklerin sululuğuna göre değişebilir. Ardından nane yapraklarını içine atın ve aromasını vermesini sağlayın. Arzu edenler için buzlu servis yapılabilir.

PÜF NOKTASI: Eğer çilek şerbeti yapmak için vaktiniz bolsa şekeri çileklerin üzerine geceden döküp reçel yapar gibi bekletebilirsiniz. Ardından çilekleri ve şekeri birlikte blenderdan geçirebilir ve diğer işlemleri uygulayabilirsiniz. Afiyet olsun. 

Yorumlar