Sabah kahvaltısında meyve yenir mi uzmanlar uyarıyor!

Sabah kahvaltısında meyve yenir mi? Günün en önemli öğünü olan sabah kahvaltısında meyve yenilip yenmeyeceğini sizler için öğrendik. İşte yanıtı!

Sabah kahvaltısında meyve yenir mi uzmanlar uyarıyor!

Kahvaltı günün  en önemli öğünüdür. Bunu artık hepimiz biliyoruz. Peki kahvaltıya gereken önemi veriyor muyuz? Toplum olarak kahvaltıya gereken önemi vermediğimiz ortada. Peki sabahları kahvaltı yapmak yerine meyve yesek oluyor mu? Ya da kahvaltı da meyve yenir mi? Uzmanlar kahvaltı da meyvenin yenilebileceğini fakat dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Peki neden? Gelin bu sorunun cevabına hep beraber bakalım. 

SAĞLIK İÇİN GEREKLİ BESİN MADDELERİNİN ALINMASINI SAĞLAR 

Sağlıklı bir kahvaltıda bulunması gerekenler,  meyve ve sebzeler, az yağlı proteinler, az yağlı süt ürünleri ve tam tahıllı besinler olmalıdır. Dolayısıyla kahvaltıda meyve yemek sağlıklıdır. Kahvaltıda meyve yemenin birçok faydası bulunmaktadır. Sağlık için gerekli olan besin maddelerinin alınmasını sağlar hem de hızlı acıkmanızın önüne geçer. 

HASTALIKLARA KARŞI KORUYUCU ETKİSİ VARDIR 

Meyvelerde bol miktarda C vitamini ve potasyum vardır. Mineral ve vitaminlerde vücudumuzun doğru düzgün işlev görmesibi sağlamaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler hastalıklara ve sağlık problemlerine karşı savaşırlar.Örneğin muz iyi bir potasyum kaynağıdır ve potasyum da kas sağlığını destekler. Günde önerilen sebze ve meyve miktarı 5 porsiyondur ve kahvaltıda meyve yemek bu hedefe ulaşmanın basit bir yoludur.

KAN ŞEKERİNİN DÜŞMESİNE NEDEN OLUYOR 

 Meyveler lif açısından oldukça zengindir. Bu nedenle uzun süre tok kalmanızı sağlamaktadır. Sadece meyve tüketirken dikkat edilmesi gereken şey, bazı meyvelerde şeker oranı yüksek olduğundan, sadece meyve yemek bir an için şekerinizin yükselip sonra çakılmasına sebep olabilir. Bu da bir iki saat sonra enerjinizin düşmesi ve uykunuzun gelmesi anlamına gelir. Bu nedenle kahvaltıda meyve yenecekse de kararında tüketmek önem taşıyor. 

 

Yorumlar