Vejeteryan beslenme çeşitleri neler veganlar arasındaki fark süt ve süt ürünleri!

Karşımıza sıkça çıkan vejeteryan ve vegan kavramlarıyla kaşılaşıyoruz. Peki vejeteryan beslenme çeşitlerini sizin için bir araya getirdik.

Yemek seçme hemen hemen birçoğumuzda var. Kimi insan sebzelerden kaçabildiği kadar uzaklaşırken kimileri de eti hayatından çıkarıyor. Ancak yemek yeme tercihi ile alakalı karşımıza vejeteryan vegan gibi yemek tercihleri olan kavramlar çıkıyor. Diyetisyen Emre Uzun vejeteryan beslenme nasıl olmalı? Vejeteryan beslnemenin çeşitleri nelerdir? gibi merak edilen soruları yanıtladı.

''Et yememek, bir tercih olabileceği gibi bir sağlık sorunu nedeniyle de olabilir. Bu noktada bir yaşam biçimini desteklemek, bunu bütüncül bir hayat tarzı olarak belirleyip bundan sonraki tüm yeme-içme ve hayat tarzını değiştirmek de pek tabii mümkün. İster mecburiyetten başlasın, ister belli bir düşünce ve yaşayış tarzını seçmekle ilgili olsun, et yememek ve hayvansal ürün tüketmemek vejeteryanlik olarak adlandırılır. Veganlar ve Vejetaryenler arasındaki temel fark yumurta, bal veya süt ürünlerini yeme veya yememe tercihine dayalı.''

Lakto Vejetaryen: Et, balık ve yumurta yemezler. Süt ve süt ürünlerini içermektedir.

Ova Vejetaryen: Et, balık yemezler. Yumurta tüketimini içermektedir.

Lakto - Ova Vejetaryen: Et tüketmezler. Süt ürünleri ve yumurtayı içermektedir.

Pesko Vejetaryen: Et ve tavuk yemezler. Balık, süt ürünleri ve yumurta tüketirler.

Besin Vejateryen: Sağlık sebepleri yüzünden et yemeyen.

Vegan: Süt ürünleri, yumurta veya herhangi bir hayvansal gıda tüketmeyen.

Çiğ - Vegan: Hiçbir hayvansal gıda tüketmemenin yanı sıra 46 derecenin üzerinde pişmiş gıdalar tüketmeyen.

Yorumlar