Yumurta kabuklarıyla neler yapılır yüzünüze sürebilirsiniz...

Yumurta kabuklarının faydaları neler? Yumurta kabuklarının farklı kullanım alanları neler? Yumurta kabuklarını çöpe atıyorsanız sakın atmayın! İşte nedeni!

Yumurta kabuklarıyla neler yapılır yüzünüze sürebilirsiniz...

Yumurtanın kabuklarının en az kendisi kadar faydalı olduğunu duymuş muydunuz? Yumurtayı pişirdiğinizde ya da omlet yaptığınızda kabuğunu atıyorsanız sakın atmayın! Kıyafetleri beyazlatmasından tutun da bahçelerde bitkilere gelen böcekleri öldürmesine kadar pek çok konuda yarar sağlayan yumurta kabuklarının bilinmeyen birçok faydası bulunuyor. Biz de elmaelma.com olarak yumurta kabuklarıyla neler yapılabileceğini sizler için araştırdık. Peki yumurta kabuklarının faydaları neler? Yumurta kabuklarıyla neler yapılır? Yumurta kabuklarının farklı kullanım alanları neler? Gelin tüm bu soruların cevaplarına beraber bakalım.  

KIYAFETLERİNİZİ BEYAZLATMAK İÇİN... 

Kıyafetlerinizi bir türlü istediğiniz kadar byazlatamıyorsanız yumurta kabukları bu noktada yardımınıza koşuyor. Yapmanız gereken tek şey yumurta kabuklarını bir tülbent ile sıkıca sarmak ve çamaşır makinasının içerisine beyazlarla beraber koymak. Bu yöntem sayesinde bir türlü istediğiniz kadar beyazlamayan çamaşırlarınızın bile beyazladığını fark edeceksiniz. 

TENCERELERİNİZİ KABUKLARLA TEMİZLEYEBİLİRSİNİZ 

Tencere, çaydanlık temizlemek için en etkili yöntemlerden biri de yumurta kabuklarıdır. Yumurta kabukları içerisinde toksik olmayan bir temzleyicidir. Sabunlu suyla yumurta kabuklarını karıştırıp temizleyici olarak kullanabilirsiniz. 

YÜZÜNÜZE SÜREBİLİRSİNİZ

Yumurta ksbukları temizlik alanında olduğu gibi cilt bakımında da işe yaramaktadır Özellikl de cildinizin yeniden tazeliğini sağlamak için çok yararı bulunmaktadır. Yumurta kabuklarını toz zerreciği haline gelene adar havanda ezin. Bu tozu yumurta akıyla karıştırın ve yüzünüze sürün. Maskenin yüzünüzde iyice kuruduğuna emin olduktan sonra ılık suyla yıkayabilirisiniz. Cildinizdeki yumuşaklığı anında fark edeceksiniz. 

BİTKİLERİ BÖCEKLERDEN KORUR 

Bahçeli evlerde yaşayan herkesin kabusudur. Bahçedeki bitkilere gelen böcekler. Yumurta kabukları bu noktada da devreye girerek bahçenizdeki vbitkileri böceklerden korumaktadır. Yapmanız gereken tek şey yumurta kabuklarını kırıp, sebzelerinizin etrafına serpiştirmek olacaktır. 

TAHRİŞ OLAN CİLDE İYİ GELEMEKTEDİR 

Yüzünüzde ya da vücudunuzun herhangi bir bölümünde tahriş olan bir bölgeniz varsa yumurta kabukları bu noktada da devreye girerek tahriş cildin onarılmasını sağlamaktadır. İçersinde elma sirkesi bulunan bir kaba yumurta kabuğunu yerleştirin ve birkaç gün içinde bırakın. Kaşınan cilt ya da küçük cilt tahrişlerinde bu karışımı sürebilirsiniz. Cildinizin çok çabuk bir şekilde toparlandığını fakr edeceksiniz. 


 

Yorumlar