Duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar sirke sürerseniz...

Duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar? Evde uygulayacağınız bu basit yöntemlerle duvarınızdaki yağ lekelerinden kurtulacaksınız!

Duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar sirke sürerseniz...

Yağ lekeleri oldukça zor çıkan lekelerdir. Duvara sıçrayan yağ lekelerini çıkartmak ise ayrı bir çaba ister. Zaman zaman sıçrayan bu yağ lekelerini çıkartamadığımızdan dolayı çareyi boya yapmakta buluruz. Ama bu hem malzeme gerektiriyor hem de sadece yağlanan bölgeyi boyarsak duvardaki rengi tutturmak imkansız hale geliyor. Ayrıca boyansa dahi duvar önceki emdiği yağı kusacak ve bir sonraki kızartmalarda yine aynı sonuç ortaya çıkacaktır. Peki yağ lekeleri nasıl ortaya çıkar? İşte bu yöntemlerle yağ lekelerinden kurtulacaksınız! 

YAĞ LEKELERİNİN  EN BÜYÜK DÜŞMANI ALKOL!

Alçı duvarlardan çıkarılması daha zordur. Alçı duvarın yapısı yağ moleküllerini emmeye müsaittir. Bu nedenle lekeleri çıkarırken çok daha fazla efor sarf etmek gerekebilir. Yağ lekelerinin en büyük düşmanı alkol ve alkol içeren ürünlerdir. Özellikle izopropil alkol ile bu lekeler kolaylıkla çıkar. Duvar yüzeyinin pürüzsüz olması lekeyi çıkarmayı kolaylaştırıcı bir etkendir. Ancak boyaya zarar vermemek için sert fırçalar ve ağartıcı etkili ürünler kullanılmamalıdır. 

YAĞ LEKELERİNİN BİR BAŞKA DÜŞMANI SİRKE!

Duvarın malzemesi boyanın cinsi lekenin ne kadar süredir bulunduğu lekenin zorluk derecesini belirler. Bu lekeler nasıl gider konusunda birçok farklı ürün imdadımıza yetişebilir. Bunlardan en kolay temin edilebilir olanları izopropil alkol, kolonya, saç spreyi gibi ürünlerdir. Bu ürünler her evde kolaylıkla bulunabilecek malzemelerdir. Bunlara ek olarak sirke de dahil edilebilir. Sirke de asit bakımından zengin bir malzemedir ve bu izlerin bir numaralı düşmanıdır. Bu yöntemler işe yaramayacak gibi olduğunda Trisodyum fosfattan yararlanılabilir. Bu madde etkin bir çözücüdür. En zorlu lekelerde bile işe yarar. 

Yorumlar