Un topaklanmaması için elemeyi unutmayın!

Un topaklanması nasıl önlenir? Unu çırpma yapımı aşamasında topaklanmasını önlemek için yapılması gerekenleri sizler için araştırdık!

Un topaklanmaması için elemeyi unutmayın!

Buğday tanesinin esası harika bir besleyicidir un. Besin değeri bakımından oldukça besleyici olan bu besin aynı zamanda kanseri engelleyici etkenlere de sahiptir. Hamur işlerinde, pasta yapımında her daim elimin altında bulunan bu besin, genellikle çırpma işlemi sırasında topaklaşmaktadır. Bu sorunun gerçekleşmemesi için bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Elmaelma.com olarak un topaklanmasını nasıl önleyecebileceğinizi sizler için hazırladık. Peki un topaklanması nasıl önlenir? diyorsanız haberimize bir göz atmanızda fayda var! İşte un topaklanmasını önlemek için yapmanız gerekenler! 

UNU ELEMEYİ UNUTMAYIN 

 İlk etapta yapmanız gereken önemli işlemlerden biri unu eleyerek hamur işini yapmak olacaktır.Unu çırpma için özen gösterilmesi gereken bir diğer yöntem ise çırpıcı aletini kullanmanız olacaktır.  

KAŞIK VE SPATULA GİBİ MALZEMELER KULLANMAMAYA ÖZEN GÖSTERİN 

Unu çırpma işlemi sırasında kaşık ve spatula gibi malzemeler unun topaklanmasına neden olabilir.Unu çırparken una eklediğiniz herhangi bir sıvı malzemenin soğuk olmasına özen gösteriniz.

TENCEREYE BİRDEN DÖKMEK YERİNE YAVAŞ YAVAŞ DÖKÜN 

Unu çırpma sırasında eklediğiniz soğuk sıvıyı unun olduğu tencereye veya kaba dökerken birden dökmek yerine yavaş yavaş dökünüz. Böylelikle unun topaklanmasına engel olabilirsiniz.

Yorumlar