Fidel Castro kimdir torunu lüks hayatıyla halkı isyan ettirdi!

Sosyalist Fidel Castro'nun torununun, araba, yat ve lüks giyim markalarına merakı Küba halkını isyan ettirdi.

Fidel Castro kimdir torunu lüks hayatıyla halkı isyan ettirdi!

Komünizmin ile yönetilen Küba, sosyalist devrimin liderlerinden olan Fidel Castro'nun torunu tartışmalara neden oldu. Sosyalist dedenin kapitalist torunu görünümünde sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan Castro'nun torunu Tony Castro, yaşantısıyla halkı isyan ettirdi. 

KÜBA HALKI TARAFINDAN TEPKİ İLE KARŞILANDI 

Küba devrimin önderlerinden olan Fidel Castro'nun torunun hayatı, Küba halkı tarafından tepki ile karşılandı. Sosyalist dedenin marka elbiseler giyen torunu, sevgilisi ile beraber gittiği Meksika, İspanya gibi ülkelerden de fotoğraf atmayı ihmal etmedi.

LÜKS HAYATI KÜBA HALKINI SİNİRLENDİRDİ

Komünizmin ile yönetilen Küba, sosyalist devrimin liderlerinden olan Fidel Castro'nun torunu tartışmalara neden oldu. Sosyalist dedenin kapitalist torunu görünümünde sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan Castro'nun torunu Tony Castro, lüks hayatı ile fakir Küba halkının sinir uçlarına dokundu. Sosyal medya hesabından gezdiği ülkelerden fotoğraflar atan tekne ve lüks otomobillerden inmeyen torun Castro, halkın tepkisi ile karşılaşınca paylaşımlarını silmek zorunda kaldı. Sosyalist dedenin marka elbiseler giyen torunu sevgilisi ile beraber gittiği Meksika, İspanya gibi ülkelerden de fotoğraf atmayı ihmal etmedi.

KOMÜNİZM'İN ZENGİN ÇOCUKLARI

ABD ambargosu ve açlıkla başa çıkmaya çalışan Küba halkı, Tony Castro'nun ülkede yoksulluk hakimken lüks hayat yaşamasına tepki gösterdi, dedesinin ondan utanacağını belirten mesajlar attı. Küba halkı tepki olarak 'Komünizm'in Zengin Çocukları' etiketi ile torun Castro hakkında onlarca yorum yapıldı.

FİDEL CASTRO KİMDİR? 

Tam adı Fidel Alejandro Castro Ruz'dur. Fidel Castro, 13 Ağustos 1926'da Küba'nın ilk çiftliklerinin açıldığı Mayari'de dünyaya gelmiştir. Ailesi İspanyol kökenli olan Fidel Castro Mayari'de toprak sahibi orta halli bir ailenin ikinci çocuğudur. İspanya'nın kuzeybatısındaki Galiçya'da dünyaya gelen babası Ángel Castro y Argiz, Küba Bağımsızlık Savaşı sırasında Küba'ya gelen İspanyol askerlerinden biriydi. Savaş bittikten sonra Küba'dan ayrılmış ama kısa süre sonra Küba'ya dönmüştü. Ülkenin doğusundaki Oriente ilinde (1976'da lağveldildi) başarılı bir şeker kamışı yetiştiricisi olmuştu. Fidel Castro, United Fruit Company'nin denetimi altındaki yoksul bir yöre olan Mayarí'de yetişti. Oriente ilinin merkezi Santiago'daki Katolik okullarında ve Havana'daki Cizvit lisesi Belén İlahiyat Okulu'nda öğrenim gördü. 1945'te eğitime başladığı Havana Üniversitesi'nden 1950'de hukuk doktoru olarak mezun oldu. Castro, 1952 seçimlerinde Temsilciler Meclisi için Küba Halk Partisi'nden adaylığını koyarak aktif bir role soyundu. 26 Temmuz 1953'te Batista'yı devirmek için kendisine inananların oluşturduğu 125 arkadaşı ile bir gerilla grubu kurdu. Santiago'daki Moncada kışlasına darbe girişiminde bulundu. Ama bu girişim başarısızlığa uğradı ve Fidel Castro tutuklandı. 16 Ekim 1953'te Santiago'daki Küba Yüksek Mahkemesi'nde yapılan yargılamada "Tarih beni Aklayacaktır (La Historia Me Absolvera)" cümlesiyle biten ünlü savunma yaptı. 16 yıla mahkum oldu. Juventud Adasında 21 ay hapis yattıktan sonra çıkan bir aftan yararlanarak serbest bırakıldı. 1955'te Küba'dan ayrılarak Amerika'ya geçti ve 26 Temmuz Hareketi adlı yeni bir örgüt kurdu ve çatışmalarını, gerilla savaşlarını 4 yıl sürdürdü. Siyasi desteğini yitiren ve bir dizi askerî yenilgiye uğrayan Batista, 31 Aralık 1958'de Dominik Cumhuriyeti'ne kaçtı. Castro 1959'un ilk günlerinde Havana'ya girdi. Hukukçu Doktor Manuel Urrutia Leo devlet başkanlığına, Castro da başbakanlığa getirildi.

fidel castro torunu luks hayatıyla halkı ısyan ettırıd

 

Yorumlar