Enginar en kolay nasıl soyulur limonlu suda bekletirseniz...

Enginar en kolay nasıl soyulur? Soyulması oldukça zor olarak görülen enginarı kolay soymanın püf noktalarını sizler için araştırdık.

Enginar en kolay nasıl soyulur limonlu suda bekletirseniz...

Enginar çok güçlü bir lif kaynağıdır. Oldukça enfes bir lezzete sahip olan enginarın, yemeği, salatası, turşusu hatta tatlısı bile yapılabilmektedir. Sindirim sistemi için oldukça faydalı olan enginar, aynı zamanda kanı temizler ve toksit maddelerin idrar yoluyla dışarıya atılmasına da yardımcı olur. İnsan sağlığı için bu denli faydalı olan enginar görüntüsü nedeniyle zor soyulduğu düşünülen bir bitkidir. Elmaelma.com olarak biz de sizlere enginarı soymanın pratik yöntemlerini hazırladık. İşte enginarı kolay soymanın en pratik yolu! 

KARARMASINI ENGELLEMEK İSTİYORSANIZ...

Öncelikli olarak ilk yapmanı gereken şey bir kaba su doldurmak ve içine yarım limon sıkmak. Bu limon enginarın kararmasını engelleyecektir. Geride kalan diğer limonu da sıkabilirsiniz. 

HAVUÇ SOYAR GİBİ RENDE YAPIN 

Keskin bir bıçakla enginarın üçte bir kısmını kesin. Yapısı sert olduğundan dikkatlice kesmeniz yararınıza olacaktır. Sap kısmının üzerini tıpkı havuç soyar gibi rende yapınız. Altından çıkan beyaz kısmı yiyebilirsiniz. Yenebilir bir tatta olması taze olduğu anlamına gelmektedir.

ÇİÇEKLİ KISMI KAŞIKLA KAZIYARAK ÇIKARIN

Enginarın içinde tüylü çiçekli bir kısım bulunmaktadır. Bu kısmı kaşık yardımıyla kazıyarak çıkarabilirsiniz. 

YUMUŞAK KIVAMLI OLMASINI İSTİYORSANIZ... 

 Enginarı pişirene kadar limonlu suda bekletiniz. Daha yumuşak kıvamlı ve lezzetli olacaktır.

ENGİNARIN DAHA LEZZETLİ OLMASI İÇİN... 

Enginarı temizlemek kadar lezzetli olması için doğru pişirmekte önem taşıaktadır. Fırında enginar pişireceğiniz zaman tepsiyi yağlayıp, sarımsak dişleri koyarak enginar yemeğinize tat katabilirsiniz. 

 

Yorumlar