Galeta unlu mantar kızartması nasıl yapılır? Lezzeti damaklarda bırakıyor!

Patates, kabak ve patlıcan kızartması dışında farklı kızartma tarifleri denemeye açık olanlar için galeta unlu mantar kızartması tarifini bir araya getirdik.

Galeta unlu mantar kızartması nasıl yapılır? Lezzeti damaklarda bırakıyor!

Genellikle kahvaltı çğünlerinde zeytin, peynir lezzetleri dışında kızartma çeşitlerine de yer vermeyi seviyoruz. Ancak kızartma denince akla her ne kadar patates, kabak ve patlıcan kızartması gibi damak zevkimizin alışık olduğu lezzetler gelsede Elmaelma.com olarak galeta unlu mantar kızartması yapmanın püf noktalarını bir araya getirdik. Lezzeti damaklarda bırakan bir yiyenin bir daha vazgeçemeyeceği bu lezzeti sizde evde pratik bir şekilde sizin için bir araya getirdiğimiz galeta unlu mantar tarifine göz atarak yapabilirsiniz. 

Malzemeler; 400 gram mantar, 2 adet yumurta, 2 su bardağı galeta unu, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber, 1,5 su bardağı sıvı yağ mantar kızartması yapmak için yeterli olacaktır. 

Yapılış aşaması; Mantarlarının yüzeylerini ve içlerini ıslak ve temiz bir bez yardımıyla güzelce silin. Kabuklarını da hafifçe soyun. Bir kasede yumurtaları tuz ve karabiber ile çırpın. Bir kasenin içerisine de galeta ununu alın. Mantarları önce yumurta daha sonra galeta ununa bulayın, tüm mantarlara aynı işlemi uyguladıktan sonra bir tabağın içerisine alın ve buzdolabında 10 dakika soğutun.
Bu sırada yağı güzelce kızdırın.

Ardından mantar Altın sarısı renge dönen mantarları yağdan alın ve havlu kağıt serili bir tabağa koyup, fazla yağını alın. Üzerine tuz ve karabiberi de serpiştirdikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun. 

Yorumlar