Havuç çorbası nasıl yapılır? Yumuşak içimli pratik çorba!

Damak zevki daha geniş olanlar için evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz yumuşak içimli havuç çorbası tarifini bir araya getirdik!

Havuç çorbası nasıl yapılır? Yumuşak içimli pratik çorba!

Genellikle çorba dediğimiz zaman akla ilk gelen tarifler mercimek, kelle paça, domates ve yoğurt çorbası çeşitleri karşımıza çıkıyor. Ancak çorba kültürüne çeşit eklemek isteyenler tatlı lezzetler dediğimiz havuç, tatlı patates, yer elması gibi çorba tariflerini sıralayabiliriz. Elmaelma.com olarak evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz havuç çorbası tarifini sizler için bir araya getirdik! İşe havuç çorbası yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler!

Malzemeler; 3 adet orta boy havuç, 1 adet büyük boy soğan, 1/2 su bardağı pirinç, 5 büyük su bardağı sıcak tavuk suyu (ya da sıcak içme suyu), 1 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 yemek kaşığı tereyağ, 1 topyeni bahar, 1 topardıç tohumu, 1 diş sarımsak, 1 top karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz havuçlu çorba yapmak için yeterli olacaktır. 

Yapılış aşaması; Soğanları çok iri olmamakla beraber gelişigüzel doğrayın. Sıvıyağı kızdırdığınız tencereye soğanları ekleyin ve sotelemeye başlayın.
1-2 dakika sonra tereyağını da ekleyin. Hemen ardından aynı soğanlar gibi çok iri olmayan ama gelişigüzel doğranmış havuçları ekleyin. 1 dakika kadar soteledikten sonra pirinci ekleyip söyle bir çevirin ve sıcak tavuk suyunu ekleyin. Tavuk suyunu ekledikten sonra minik bir tülbentin içine hafif ezilmiş 1 diş sarımsağı,  kırılmış top karabiberi, kırılmış top yenibaharı ve kırılmış top ardıçı koyup, bir iple bağlayıp çorbanın içine atın.

Su kaynamaya başlayınca altını kısın ve tıkırdamaya alın. Havuçlar iyice yumuşayıp, pirinçler pişinceye dek tıkırdamada pişmeye devam etsin. Herşey iyice piştikten sonra, baharat kesesini çıkarıp, parçalayıcı yardımıyla çorbayı pürüzsüz hale getirin. Son olarak tuzunu ilave ettikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Yorumlar