Sebzeler nasıl pişirilmeli buharda pişirin!

Sebzeler nasıl pişirilmeli? Sebzelerin pişirilirken dikkat edilmesi gereken şeylerin neler olduğunu sizler için araştırdık. İşte püf noktaları!

Sebzeler nasıl pişirilmeli buharda pişirin!

Sebze tüketiminin  sağlığımız için ne kadar faydalı artık hepimiz biliyoruz. Peki sebzeler kadar onların nasıl pişirildiğinin de çok önem taşıdığını biliyor muyuz?  Doğru pişirme yöntemlerini kullanarak pişirilen sebzelerin vitamininden daha iyi faydalanabilirsiniz. Aksi taktirde sebzeleriniz çöp olacak tüm vitamin ve minerallerini kaybedecektir. Elmaelma.com olarak sizlere doğru sebze pişirmenin püf noktalarının neler olduğunu araştırdık. İşte sebzeleri doğru bir şekilde pişirmenin püf noktaları! 

Kullandığınız tencere önemli! 

Sebzelerinizi pişirirken dikkat etmeniz gereken şeylerden en önemlileri kullandığınız tencere seçimidir. Mutlaka alüminyumdan kaçınmalısınız. Bunun yerine aslanmaz çelik tencere ve tavalara ilave olarak, dökme demir, cam, seramik veya titanyum mutfak aletlerini kullanabilirsiniz. 

Mutlaka buharda pişirin 

Sebzelerinizi buharda pişirdiğiniz zaman, sebze içerisindeki tüm besleyici özellikler korunmuş olur ve ayrıca sebze daha iyi bir dokuya ve renge sahip olur. Bu nedenle pişirme yaparken buharda pişirilmesine özellikle dikkat etmenizde fayda var. 

Izgarada veya fırında pişirebilirsiniz

Buharda pişirmek istemiyorsanız ızgara ya da fırında pişire yöntemini deneyebilirsiniz. Bu iki yöntemde oldukça sağlıklıdır. Aynı zamanda sebzelerinize değişik bir lezzet katacaktır. 

Terbiyelemeye dikkat! 

Bazı sebzeleri çiğ olarak da tüketebilirsiniz, fakat brokoli ve karnabahar gibi sebzelerin sert dokuları sebebiyle çiğ tüketilmesi oldukça zordur. Sebzelerinizi terbiyeleyerek tüketin. Bu hem lezzetini arttıracaktır hem de sağlığınıza sağlık katacaktır. Sağlıklı yağlar, sirke, deniz tuzu, esmer şeker, misket limonu ve baharatlarla terbiyeleme işlemini yapabilirsiniz. 

 

Yorumlar