Ayran diyeti nedir faydaları nelerdir?

''Yok artık bunuda diyeti mi olur?'' dedirten bir diyetle karşınızdayız! Ayran diyeti nedir, faydaları nelerdir? hepsini elmaelma.com okurları için derledik.

Ayran diyeti nedir faydaları nelerdir?

Ayranın içerisinde bulunan yani probiyotik olarak adlandırılan aynı zamanda sağlık açısından oldukça faydalı olan bakteriler yer almaktadır. Bugün hem sizi şaşırtacak hemde sağlık açısından oldukça sağlıklı bir diyet ile karşınızdayız. Ayran diyeti nedir, ayran diyeti nasıl yapılır, faydaları nelerdir? gibi soruları sizler için derledik...

Sağlık açısından oldukça faydalı olan bir içecek olan ayran bir bardak az yağlı ayranda, 9 gram karbonhidrat 6 gram protein, ve 3 gram yağ içermektedir. Bunlara ek olarak ayran, mikro besin maddesi olarak, kalsiyum, fosfor, riboflavin, potasyum gibi vitamin ve mineralleri içermektedir. Çoğu zaman asitli içecekleri tüketmek yerine ayran tercih edilmektedir. 

Ayran hakkında yapılan açıklamalara göre içerdiği kalsiyum ile alakalı olan iştahı etkilemesi ile alakalıdır. Yapılan araştırmalara göre beslenmede yeterli kalsiyum olmadığında beynin gıda alımını teşvik edici etkilerinin olduğu söylenmektedir. Bu durum, kalsiyum kaynaklarına yer vererek önlenebilir. 

Ancak ayranın kilo kaybı ile ilgili söylenenlere göre proteinle olan alakasıdır. Protein içeriğinden dolayı tokluk sağlaması vücudun metabolik hızını arttırarak ekstra ısı enerjisi üretebilme reaksiyonu vardır ve kas gelişimini destekler. Ayrıca ayran sıvı formda olduğundan midede hacim kaplayarak daha hızlı doygunluk sağlar ve içeriğinde bulunan tuz, çeşitli elektrolitler ve su sayesinde, kuruluk durumunu ortadan kaldırmaktadır.

AYRAN DİYETİ NASIL UYGULANIR?

Ayran diyetini uygularken tuzsuz, yağsız ve hazır yoğurt yerine el yapımı yoğurt ile yaklaşık olarak 1 hafta boyunca tüketilerek yapılan bir diyettir. Bu diyette herhangi bir şeker bulunmaması gerekmektedir. 1 haftanın sonrasında kişi normal beslenmesine devam edebilmektedir. 

Yorumlar