Beyin sağlığı için yapılması gerekenler neler stresten uzak durun!

Beyin sağlığını sağlamak için öncelikle tüm vücudun sağlıklı olduğundan emin olmak beyin sağlığı için yapılması gereken en önemli şey stresten uzak durmak!

Beyin sağlığı için yapılması gerekenler neler stresten uzak durun!

Sağlıklı bir beyne sahip olmak için gözden geçirilmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı özellikler bulunuyor. Bireyin kimliğe sahip olması, yaşaması, duygular ve işlevlerin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için sağlıklı bir beyne sahip olmak gerekiyor. Beyin sağlığını korumak için stresten uzak durarak ilk olarak vücudun sağlıklı olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, düzenli egzersiz yapmayı, yoğun gerilimden uzak durmayı, hobiler edinmeyi, okumayı ve yeni şeyler öğrenmeyi tavsiye ediyor. İşte sağlıklı bir beyin için yapılması gerekenler!

2008 yılından bu yana başta Society for Neuroscience ve Dana Foundation olmak üzere sinirbilimle ilgili uluslararası kuruluşlar öncülüğünde her yıl Mart ayının 3. haftası Beyin Farkındalığı Haftası olarak kutlanıyor. Sinirbilimin dünyada daha iyi tanıtılması, öneminin anlatılması ve alandaki yeni gelişmelerin toplumda yankı bulması hedefleniyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzm. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, beyin sağlığının bireyin sağlıklı ve bağımsız bir şekilde yaşam sürmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

KİMLİK BENLİĞİNİZE SAHİP OLMAK İÇİN BEYİN SAĞLIĞI ÖNEMLİ!

Beyin sağlığı, kimlik ve benliğimize sahip olarak yaşamak, bellek, iletişim, duygular, beceri gibi işlevleri sağlıklı ve bağımsız biçimde sürdürebilmek için önemli. Çünkü bu işlevler beyin tarafından ortaya konulan işlevler.

50 YAŞ ÜZERİ BEYİN CHECK-UP'I ŞART!

 Kalbimizin ve diğer iç organların sağlığından emin olabilmek için düzenli olarak check-up yaptırmamız gerektiğini biliyoruz. Ancak beyin sağlığı için henüz bu tür bir kavram yerleşmiş değil. Araştırmalar ortalama 50 yaşın üzerinde her yıl bu check-up’ı yaptırmamız gerektiğini söylüyor. Beyin check-up; genel kan ve idrar testlerinin üzerine MR, Beyin Haritalaması, Zihin Testleri ve Depresyon sorgulamasının yapılmasından oluşuyor.

BEYİN SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN NE YAPMAK GEREK?

Beyin sağlığını korumak için genel sağlığa dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, düzenli egzersiz yapmak, yoğun gerilimden uzak durmak, hobiler edinmek ve okumak ve yeni şeyler öğrenmek gerektiğine dikkat çekti.

Hipertansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, obesite, kronik alkol kullanımı, depresyon, sınırlı ve dar çevrede yaşamanın beyin sağlığını tehdit eden faktörler arasında yer alıyor.

Yorumlar