Bilinçsiz ilaç kullanımının zararları mutlaka doktora gidilmesi gereken haller

İlaçların yanlış şekilde kullanılması tüm dünyada sorun oluşturuyor. İlaçların yanlış kullanımının zararlarları ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

Bilinçsiz ilaç kullanımının zararları mutlaka doktora gidilmesi gereken haller

Dünya genelinde tüm ilaçların yarısından fazlasının uygunsuz reçetelendirildiğini ve satıldığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Bünül, “Hastaların da yaklaşık yarısı ilaçları doğru olarak kullanamıyor. İlaçların fazla, az veya yanlış kullanımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir” açıklamasında bulundu. İşte bilinçsiz ilaç kullanımının zararları

İlaç tedavisinin kişiye özgü olduğunu ve birine iyi gelen bir ilacın, başka birine iyi gelmeyebileceğini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Bünül başkalarının ilaçlarının kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi. Akılcı olmayan ilaç kullanımının başta ilaçların yan etkisinin artmasına, hastalık ve ölümlerde artışa ve ilaçlara karşı direnç gelişimine neden olabildiğini belirten Dr. Fatih Bünül, “İlaçlar, doktorun hastaya ve tedaviye göre belirlediği miktarda ve sürede kullanılmalı. Hastanın doktor kontrolü dışında kendi kendini tedavi etmeye çalışması ya da tedavi için reçete edilen miktarın dışında ilaç kullanımı vücuda zarar verebilir” dedi.

Vücutta kaşıntı, çarpıntı, ağrı ve yüksek ateş durumlarında doktor mutlaka bilgilendirilmeli

Bitkisel ürünlerin ilaçlarla birlikte kullanımının da birçok zararlı etkiye neden olabildiğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Bünül, “İlaç tedavisi yerine bitkisel ürün seçeneklerine kesinlikle başvurulmamalı” uyarısında bulundu. İlaç kullanırken vücutta fark edilen kaşıntı, çarpıntı, ağrı, yüksek ateş gibi değişimlerle ilgili doktorun bilgilendirilmesi gerektiğini anlatan Dr. Bünül, “Doktorun gerek görmediği ilacın reçetelenmesi konusunda doktora baskı yapılmamalı ve eczaneden reçetesiz olarak ilaç alınmamalı” şeklinde konuştu.

GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI ANTİBİYOTİK DİRENCİNE NEDEN OLABİLİR

Akılcı olmayan ilaç kullanımının en önemli örneklerinden birinin gereksiz yere antibiyotik kullanımı olduğunu belirtti. Antibiyotiklerin sadece bakterilere karşı etkili olan bir ilaç olduğunu söyleyen Dr. Bünül, “Antibiyotikler, diğer etkenlerle oluşan enfeksiyonlarda işe yaramadıkları gibi gereksiz antibiyotik kullanılması antibiyotik direncine neden olabilir. Bunun sonucunda ise, daha sonra antibiyotiğe ihtiyaç duyulduğunda antibiyotikler işe yaramaz” dedi.

UYGUNSUZ İLAÇ KULLANIM ÖRNEKLERİ

-Gereksiz yere antibiyotik tüketimi
-Enjeksiyon gerekmediği halde enjeksiyon ile tedavi
-Gereksiz ve uygunsuz vitamin kullanımı
-Bilinçsiz yapılan gıda takviyesi ve bitkisel ürünlerin kullanımı
-İlaç-ilaç etkileşimleri ve besin-ilaç etkileşimlerinin ihmal edilmesi

 

 

Yorumlar