Bulimia hastalığı nedir, neden olur ve tedavisi var mıdır?

Daha çok genç kızlarda görülen, yeme bozukluğu hastalıkları günümüzde çok fazla gündeme geliyor! İşte Bulimia nın sebepleri ve tedavi yöntemleri...

Bulimia hastalığı nedir, neden olur ve tedavisi var mıdır?

Günümüzde genç kızların mankenlere özenerek, onlar gibi zayıf görünmek istemesi sonucu kendi kendilerine oluşturdukları yeme bozuklukları vardır ve bunlara çeşitli isimler verilir. Bulimia hastalığı; sişmanlıktan korkulması vb. sebepler ile yeme bozuklukları, yediğinden suçluluk duyarak kusma, tiksinerek yememe veya bir daha yiyemeyecekmiş gibi aşırı yemeden dolayı açığa çıkan bir durumdur.  Zayıflık hastalığı olarak bilinen anoreksia ve bulimia gibi yeme bozuklukları beyinde kalıcı hasarlar bırakabilmekte ve kilo kaybıyla birlikte beyin kütlesinde de azalma ve beyindeki kimyasal reaksiyonlarda değişiklik olabilmektedir.

Tıbbi, psikolojik ve beslenme konsültasyonunu içeren kombine bir çalışma ile tedavi gerçekleştirilmelidir. Bulimialı kişi sorunun farkındadır ama tekrar kilo alma korkusu ile tedavi görmek istemez. Tedavi süreci birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Ancak tedaviden sonra da tekrarlayabilir.

Yorumlar